Ekologiczne uprawy – najlepsze dla ludzi i środowiska

Choroby roślin

Z roku na rok rośnie popularność upraw ekologicznych i nic w tym dziwnego, coraz więcej ludzi ceni sobie piękne rośliny oraz pozbawioną chemii zdrową, smaczną żywność. Owoce i warzywa z takich upraw cieszą się dużym uznaniem wśród rosnącej rzeszy świadomych konsumentów, dbających nie tylko o zdrowie swoje i swojej rodziny, ale też o środowisko naturalne.

Uprawy ekologiczne – co to takiego?

Uprawa ekologiczna to taka, która uwzględnia naturalne procesy i zależności zachodzące w małym ekosystemie jakim jest nasz ogród, czy pole. Taki ekosystem to ogół żyjących tu organizmów: roślin, zwierząt, mikroorganizmów a także gleba. W uprawach ekologicznych świadomie rezygnuje się z nawozów chemicznych i zastępuje je preparatami naturalnymi. Oczywiście wymaga to zdecydowanie większego wysiłku, zaangażowania i solidnej wiedzy.

Najważniejsze cechy upraw ekologicznych to:

  • Płodozmian  –  ściśle zaplanowana kolejność sadzenia i wysiewania roślin, która skutkuje poprawą jakości gleby i korzystnie wpływa na zawartość w niej składników odżywczych (takie planowanie powinno obejmować kilka lat, aby przyniosło pozytywne rezultaty).
  • Próchnica – to podstawa nawożenia w uprawach ekologicznych. Uzyskuje się ją w wyniku kompostowania organicznych substancji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
  • Usuwanie chwastów –  zawsze odbywa się mechanicznie, w uprawach ekologicznych są one wyrywane i nie korzysta się tu z środków chemicznych.
  • Kompost i obornik – jako ekologiczne nawozy

Marchewki

Choroby roślin – z czego wynikają?

Rośliny chorują z różnych powodów, często przyczyną jest niedostateczna ilość światła, odczyn gleby, na której zostały posadzone, zbyt duża lub zbyt mała wilgotność, za wysoka lub za niska temperatura, a także brak lub nadmiar środków odżywczych. Choroby roślin mogą wynikać także z działania patogenów, czyli: bakterii, grzybów, wirusów i wiroidów oraz pasożytniczych roślin nasiennych. Przyczyną kłopotów bardzo często bywają też szkodniki np. mszyce.

Jak rozpoznać choroby atakujące roślinę

Na ogół łatwo rozpoznać, że z rośliną dzieje się coś niedobrego, w jej wyglądzie pojawiają się niepokojące zmiany. Zaatakowana roślina często zmienia zabarwienie, pojawiają się na niej rozmaite plamki, zniekształcenia, narośle, może też gorzej rosnąć, a nawet karłowacieć lub więdnąć. Oczywiście rozpoznanie problemu i znalezienie skutecznego rozwiązania wymaga odpowiedniej wiedzy fachowej. Z pomocą przychodzą tu portale tematyczne takie jak aptekadlaroslin.pl, gdzie bardzo szybko możemy zidentyfikować większość roślin i szkodników oraz chorób atakujących uprawy i – co najważniejsze – znaleźć cenne wskazówki jakich środków użyć w razie pojawienia się problemu.

Apteka dla roślin

Załącznik:
apteka dla roslin.png

Zalety i korzyści płynące z uprawy ekologicznej

Decydując się na prowadzenie ekologicznej uprawy roślin wkładamy w nią wiele wysiłku, cierpliwości i serca, ale nasz trud nie pozostaje bez nagrody. Jest nią przede wszystkim jakość uprawianych w ten sposób roślin, lepszy smak i zapach owoców oraz warzyw, całkowicie wolnych od wszelkiej chemii. Niezwykle istotny jest też wkład upraw ekologicznych w ochronę otaczającego środowiska, a w konsekwencji poprawę jakości ekosystemu.

Tylko uprawy ekologiczne nie stwarzają ryzyka zanieczyszczenia okolicznych wód przez spływające z pól resztki nawozów chemicznych, bo się ich tu w ogóle nie stosuje. Ponadto w walce ze szkodnikami roślin uprawy ekologiczne szybko zyskują naturalnych sprzymierzeńców –  chętnie przybywają tu bowiem pożyteczne owady: pszczoły, trzmiele, motyle i biedronki zwalczające utrapienie upraw: mszyce. Dobrą robotę wykonują także dżdżownice, korzystnie wpływając na poprawę jakości gleby. Zalety i korzyści upraw ekologicznych są nie do przecenienia, dobrze służą ludziom, zwierzętom i środowisku.