Jak dbać o oczko wodne?

Zabdne oczko wodne w środku ogrodu

Planujesz budowę własnego oczka wodnego lub zakupiłeś działkę, na której zbiornik już się znajduje? Warto wiedzieć, jak zadbać o sadzawkę, aby o każdej porze roku zapewnić jej odpowiednią opiekę. Zadbane i wypielęgnowane oczko wodne w ogrodzie to wyjątkowa ozdoba każdej działki, dlatego dobrze jest poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo się o nie zatroszczyć. Jakie akcesoria są niezbędne? Jak dbać o sadzawkę zimą? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

Akcesoria obowiązkowe do Twojej sadzawki

Odpowiednie pompy i filtry to nie wszystko do oczka wodnego, czego będziesz potrzebował. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w podbierak lub specjalny odkurzacz do szlamu. Oprócz tego przydać się mogą specjalne maty chroniące przed nagrzewaniem się wody. Jeśli zamierzasz hodować ryby, nie może Ci zabraknąć odpowiedniej karmy. Na zimę przyda się również duże akwarium, w którym Twoje zwierzęta przeczekają chłodne dni.

Oczko wodne o każdej porze roku

Każde oczko wodne bez wątpienia najlepiej prezentuje się od późnej wiosny do końca lata – wtedy rośliny dookoła są najbardziej zielone, a woda jest czysta i wypełniona kolorowymi rybkami. O sadzawkę należy jednak dbać o każdej porze roku. Jak wygląda jej pielęgnacja od wiosny po zimę?

  • wiosna – pora roku, w której wszystko budzi się do życia. Przychodzi czas na sprzątanie ogrodu oraz oczka wodnego. W związku z tym należy przede wszystkim sprawdzić kondycję roślin i wyrzucić te, którym nie udało się przetrwać zimy. Wczesną wiosną w ich miejsce można też zasadzić nowe. Oprócz tego należy też oczyścić wodę z glonów oraz zebranego mułu, w czym bez wątpienia mogą pomóc odpowiednie środki. Do czystej i dotlenionej wody można też wpuścić ryby.
  • lato – wysokie temperatury charakterystyczne dla letniej pogody mogą przyczynić się do nadmiernego rozmnażania glonów, wskutek którego woda w oczku wodnym zaczyna zielenieć. Aby temu zapobiec, należy regularnie oczyszczać sadzawkę, w czym pomóc mogą odpowiednie akcesoria, w tym filtr do wody oraz specjalne środki, wszystko do oczka wodnego można znaleźć w jednym ze sklepów akwarystycznych. Jeśli wysokie temperatury (powyżej 30 stopni Celsjusza) będą się utrzymywać, warto zainwestować w specjalne maty, które ochronią wodę i znajdujące się w niej ryby oraz rośliny.
  • jesień – gdy lato dobiega końca, należy rozpocząć przygotowania do zimy, której skutki najbardziej mogą odbić się na Twoim oczku wodnym. Na jesień warto zabezpieczyć sadzawkę przed spadającymi liśćmi i regularnie wyławiać je przy pomocy podbieraka lub zakupić specjalną siatkę. Oprócz tego jest to najwyższy czas na rozpoczęcie stosowania produktów zabezpieczających wodę przed utratą jakości i zamarzaniem. Późną jesienią konieczne jest również wyłowienie ryb, które nie przetrwają zimy, i przeniesienie ich do akwarium.
  • zima – w okresie zimowym najważniejsze jest troska o to, aby oczko wodne nie zamarzło, szczególnie jeśli na ten czas w sadzawce zostały ryby lub rośliny. W celach zabezpieczających można utworzyć przerębel lub skorzystać ze specjalnych środków do wody.