Jakie iglaki nadadzą się do ogrodu skalnego?

Cis jako ozdoba na skalniak

Ogrody skalne to jedne z najciekawszych aranżacji przydomowej zieleni. Przypominające krajobraz górski, mają wiele walorów dekoracyjnych, a przy tym uwydatniają naturalne piękno roślin. Aby jednak ciekawie zaaranżować tego rodzaju ogród, należy wybrać odpowiednie rośliny. Jednym z popularnych wyborów są drzewa lub krzewy iglaste. Jakie iglaki na skalniak będą najlepsze?

Rośliny na skalniaki – drzewa i krzewy iglaste

Istnieje wiele różnorodnych odmian iglaków. Aby jednak wybrać te najbardziej odpowiednie do ogrodu, trzeba przemyśleć najpierw, jak duży będzie skalniak oraz ile miejsca powinny one zająć. Warto pamiętać, że z biegiem czasu, rośliny iglaste szybko się rozrastają, przez co mogą przyczyniać się do zasłaniania innych, mniejszych roślin. Co więcej, do wyboru jest wiele iglaków na skalniak, które są odmianami miniaturowymi. Istnieją takie odmiany krzewów iglastych jak:

  • Kuliste iglaki na skalniak – np. jodła balsamiczna, cyprysik groszkowy.
  • Iglaki w postaci miniaturowych krzewów lub drzewek – np. świerk biały, jodła koreańska.
  • Iglaki na skalniak płożące – np. jałowiec płożący, jałowiec łuskowy.

Dzięki powyższym odmianom, każdy skalniak będzie wyglądał naturalnie, a przy tym w ogrodzie będą unosić się intensywne zapachy. Rośliny na skalniaki powinny być różnorodne – warto połączyć ze sobą rozmaite gatunki.

Miniaturowe krzewy iglaste

Ostatnimi czasy, bardzo dużą popularnością cieszą się iglaki karłowate, które charakteryzują się niskim wzrostem. W przydomowych ogrodach skalnych, często można napotkać miniaturki m.in. cyprysów, modrzewi, jałowców, sosen czy też świerków. Tego rodzaju rośliny na skalniaki osiągają małe rozmiary, a jednak tworzą piękne zagęszczone formy.

Nie wymagają one częstego ścinania chyba, że chce się im nadać pożądany kształt. Jedynym minusem miniaturowych iglaków jest to, że są wrażliwe na mróz, dlatego przed nadejściem niskich temperatur należy pamiętać o okryciu ich np. agrowłókniną.

Kosodrzewina na skalniak
Źródło: Pixabay.com

Jak wybrać miejsce na skalniak?

Tak samo istotne jak wybór roślin, jest miejsce w którym chce się stworzyć ogród skalny. Najczęściej jest to pusta przestrzeń na działce, która ma nieregularne zbocza i trudno w tym miejscu stworzyć np. trawnik.

Wbrew pozorom jednak, skalniak można stworzyć na każdej powierzchni, nawet tej najbardziej płaskiej. Istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu skalniaka jest miejsce. Ważne, aby było ono nasłonecznione – światło jest niezbędne do wzrostu roślin, a także wydawania przez nie plonów. Nie powinno się tworzyć takiej kompozycji w miejscu, które jest zasłonięte przez cień (np. domu lub drzew). Duże znaczenie odgrywa w tym przypadku także pora roku – według opinii doświadczonych w tym zakresie ogrodników, skalniaki powinno się tworzyć na przełomie lata i jesieni. Wynika to z faktu, że ziemia jest wówczas jeszcze dość sucha, dzięki czemu łatwo można umiejscowić na niej wszystkie elementy.

Przygotowanie miejsca pod ogród skalny

Odpowiednie przygotowanie terenu na skalniak jest niezwykle ważne, aby w przyszłości uniknąć wyrastania chwastów. W tym celu, należy przeprowadzić mechaniczne lub chemiczne odchwaszczanie terenu. Jest to istotny etap zakładania ogrodu skalnego, gdyż tylko w ten sposób będzie się miało pewność, że w glebie nie zostały np. żadne nasiona, które mogłyby wyrosnąć i zacząć wydawać plony.

Nie należy zapominać również o przekopaniu terenu oraz dostarczeniu ziemi kompostu. W przypadku posiadania w miejscu skalniaka roślin lub krzewów, które już rosną, trzeba usunąć wszystkie te, które są martwe lub chore.

Co więcej, przed zasadzeniem pierwszych iglaków, warto się upewnić, że wybrane miejsce składa się z odpowiedniego podłoża. Przy wybieraniu gatunków roślin, należy uwzględnić odczyn pH gleby. Jeżeli chodzi o sadzenie, to powinno się ono odbywać albo wczesną wiosną, albo wczesną jesienią.

Autor:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Źródło informacji: