Noże do wertykulatora – sposób na estetyczny trawnik!

Mężczyzna używa glebogryzalki.

Podczas pielęgnacji ogrodu lub trawnika warto zadbać nie tylko o wygląd roślin czy samego trawnika. Aby rośliny prezentowały się pięknie i cieszyły oko, powinny mieć jak najlepsze warunki do wzrostu. Można to osiągnąć poprzez lepszą regenerację gleby i zadbanie o głębsze warstwy ściółki. Warto to robić szczególnie po okresie zimowym, kiedy przyroda zaczyna się budzić do życia. Można w tym celu użyć urządzenia zwanego wertykulatorem, który nie tylko zadba o kondycję gleby, ale pozwala też usunąć kamienie i rozrastające się chwasty. W jaki sposób można to zrobić?

Do czego służy wertykulator?

Wertykulator to po prostu mini pług, który napowietrza zewnętrzne warstwy gleby oraz oczyszcza ją z chwastów i resztek filcu. Łączy w sobie również funkcje kosiarki oraz grabi. Zapewnia kompleksową pielęgnację dla gleby oraz trawnika. Po wykonaniu jednego zabiegu pielęgnacyjnego nie trzeba już kosić trawy, wyrywać chwastów ani grabić liści. Jest to duża oszczędność czasu oraz komfort dla właściciela ogrodu. Głównymi elementami, które wykonują pracę, są noże do wertykulatora, które wychwytują oraz rozdrabniają skiby ziemi. Napowietrzają ją oraz zatrzymują na powierzchni kamienie i dziko rosnące rośliny. Wertykulator może zmieniać swoje położenie względem gleby i umożliwia pracę na różnych głębokościach.

Rodzaje ostrzy w wertykulatorach

Na rynku spotyka się kilka rodzajów ostrzy, które służą do pielęgnacji gleby. Profesjonalne noże do wertykulatora to przede wszystkim:

  • noże stałe – zapewniają stabilną pozycję względem wału roboczego. Charakteryzują się dwiema ostrymi krawędziami, które są oddalone od siebie mniej więcej o kilka centymetrów. Ten rodzaj noża to uniwersalne rozwiązanie do większości trawników, które wymagają zwykłych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • noże wahliwe – stanowią zespół noży, które są osadzone na jednym uchwycie. Ich konstrukcja umożliwia ścięcie trawy oraz dbanie o ściółkę trawnika, zanieczyszczonego kamieniami lub chwastami.
  • noże o dwukrotnym zagęszczeniu – podobnie jak noże stałe, są zamocowane w sposób stabilny. Nie zmieniają swej pozycji w czasie pracy wertykulatora. Różnią się tym od poprzednika, że są w większej ilości. Dzięki temu lepiej radzą sobie w glebie, która jest trudna w wertykulacji. Odnosi się to przede wszystkim do gleby, która jest wrażliwa. Jest to powierzchnia, o którą trzeba szczególnie dbać i częściej pielić. Takie gleby występują między innymi na boiskach sportowych, na polach golfowych oraz na terenach rekreacyjnych.

Dobranie noży do trawnika decyduje o efektywności procesu wertykulacji. Należy pamiętać, że nóż wytrzymuje około 100, a nawet więcej godzin pracy. Jest to inwestycja długoterminowa, która pomaga utrzymać kondycję i estetykę terenów trawiastych. Im bardziej zniszczona gleba i zaniedbany trawnik, tym więcej wysiłku potrzeba na jego wzrost i regenerację.

Kiedy wymienia się noże?

Zazwyczaj noże do wertykulatora nie wymagają ostrzenia, ponieważ same pod wpływem siły tarcia ulegają ostrzeniu. Jest to dodatkowy atut, który przemawia za stosowaniem wertykulacji na terenach zielonych. Wymiana ostrzy to zabieg, który jest wykonywany w momencie, gdy noże są już kompletnie zużyte. Wtedy występuje wymiana wszystkich noży w wertykulatorze. Jest to również spowodowane tym, że noże stanowią jeden kompletny zestaw, który pozwala na równomierną pielęgnację całego trawnika.