Przydomowa oczyszczalnia ścieków – najważniejsze zasady użytkowania

Szamboczyszczenie

Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków decyduje się wielu właścicieli domków jednorodzinnych, które nie mogą zostać podłączone do kanalizacji. Rozwiązanie zyskuje zwolenników dzięki temu, że jest ekologiczne, ekonomiczne i wymaga niewielkiego wkładu pracy. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań i użyciu specjalistycznych preparatów można znacznie poprawić wydajność oczyszczalni.

Podstawowe zasady korzystania z oczyszczani ścieków

Funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków opiera się na działaniu urządzeń, mających na celu neutralizację ścieków. Oczyszczalnia wykorzystuje do tego procesy tlenowego i beztlenowego rozkładu, które prowadzą do oczyszczenia ścieków do postaci wody o drugiej klasie czystości. W kolejnym kroku wodą ta odprowadzana jest do gruntu. Pozostałe, nieoczyszczone frakcje gromadzą się w osadniku gnilnym, muszą więc zostać usunięte i zutylizowane.

Wyróżnić można kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków: drenażowa rozsączająca, z filtrem piaskowym, gruntowo- roślinna, z osadem czynnym i ze złożem biologicznym. Każda z nich wyróżnia się sposobem realizacji oczyszczania tlenowego. Różny stopień złożoności poszczególnych urządzeń wymaga wypracowania odmiennych rozwiązań w kwestii dbania o użytkowanie oczyszczalni. Wiele elementów jest tu jednak wspólnych.

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja urządzeń składających się na oczyszczalnię zakłada opróżnianie osadnika gnilnego i usuwanie części stałych co około 1-3 lata. Oprócz tego, co około 3 miesiące powinno być sprawdzane działanie filtrów, płukanie pompy w przepompowni czystą wodą, kontrola poziomu osadu i działania dmuchawy powietrza. Niezwykle istotne jest także regularne uzupełnianie kultur bakterii.

Bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków

Stosowanie odpowiednich preparatów do oczyszczalni przyczynia się do zmniejszenia jej awaryjności, poprawy procesów oczyszczania i zmniejszenia częstotliwości wywożenia nieczystości. Oprócz tego odpowiednio stosowane bakterie do szamb niwelują przykre zapachy i skutecznie oczyszczają instalację.

Pierwsze zastosowanie biopreparatów do oczyszczalni powinno mieć miejsce jeszcze przed rozruchem urządzeń. Dzięki temu możliwe jest skolonizowanie stabilnej i prawidłowej populacji mikroorganizmów.

Tabletki do szamba

Więcej przydatnych informacji i porad dotyczących użytkowania przydomowych oczyszczalni można znaleźć na stronie internetowej bakteriedoszamba.pl. Można tam również kupić niezbędne specjalistyczne preparaty, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie oczyszczalni. 

Po uruchomieniu oczyszczalni bakterie powinny być uzupełniane co około 2 tygodnie. Sięgając po biologiczne preparaty, użytkownicy mają pewność, że są one bezpieczne dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dzięki temu prostemu zabiegowi niweluje się nieprzyjemny zapach, zabezpiecza przed skażeniem środowiska i redukuje koszt utrzymania oczyszczalni.

Stosowanie preparatów biologicznych do oczyszczalni i szamb jest łatwe i bezproblemowe. Środek występujący najczęściej w formie proszku lub tabletek wystarczy wsypać do sedesu i spuścić wodę.

Użytkowanie oczyszczalni – o czym pamiętać na co dzień 

Wokół użytkowania oczyszczalni narosło wiele mitów, które mówią, że jest ono mniej komfortowe niż w przypadku szamba. W rzeczywistości trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad, które nie powinny wymagać dużych poświęceń. Przede wszystkim do oczyszczalni nie można wrzucać artykułów higienicznych, które nie ulegają szybkiemu rozkładowi. Na chusteczki nawilżane, czy waciki trzeba w łazience przygotować kosz na śmieci.

Nie jest natomiast prawdą powtarzane często stwierdzenie, że trzeba inwestować w specjalny papier toaletowy czy środki czystości. O ile dziennie nie wlewa się w odpływy kilku litrów chemii, oczyszczalnia poradzi sobie z detergentami. Można oczywiście w trosce o własne zdrowie wybierać środki ekologiczne i używać ich bez żadnych ograniczeń. I na koniec podstawowa zasada- należy przestrzegać zaleceń producenta i zgodnie z nimi eksploatować oczyszczalnię.