Trawa cytrynowa w ogrodzie

Trawa cytrynowa w ogródku

Wysoka trawa cytrynowa, w której spokojnie możemy się schować, pochodzi z Azji. Rośnie w kępach, a jej wysokość sięga półtora metra. Roślina ta jest soczyście zielona, a po roztarciu źdźbła na skórze będziemy pachnieć jak cytrynka. Stąd jej nazwa. Korzeniem jest bulwa, nieco mniej aromatyczna od liści. Hodujemy trawę cytrynową nie tylko dla upiększenia ogródka i do zabawy w chowanego z naszym dzieckiem, ale też dla cytrynowego aromatu oraz smaku. Trawa cytrynowa jest bardzo smaczna i dodaje się ją do wielu potraw. Wykorzystywana w ziołolecznictwie i kosmetyce.

Trawa cytrynowa w ogrodzie – na gruncie, czy w doniczce?

Trawa cytrynowa w ogrodzie musi mieć takie miejsce, by nie zasłaniała słońca roślinom niskopiennym, ciepłolubnym. Może natomiast rosnąć w pobliżu kwiatów, które lubią półcień. Dobrze kępki trawy czują się bez towarzystwa innych roślin. Ładnie będzie wyglądać posadzona w doniczkach i ustawiona wzdłuż alejki lub wokół skalniaka. Pięknie zaprezentuje się także na środku ogródka. Jednak ona sama woli rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru.

Nie przeszkadza jej słońce, lubi jego kąpiele. Jej trawiaste lancetowate liście przypominają trzcinę. Aby pięknie nam trawa cytrynowa w ogrodzie rosła, najpierw siejemy ją w doniczce ze specjalną ziemią dla niej. Pilnujemy, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Ustawiamy donicę w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Gdy trawa wyrośnie (po kilku dniach), przesadzamy sadzonki do innej donicy, by jeszcze bardziej się rozkrzewiły.

Jak pielęgnować trawę cytrynową?

W gorące lato trawa cytrynowa potrzebuje obfitego podlewania. Możemy ją też zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Zimą pielęgnacja trawy cytrynowej ograniczona jest do podlewania co około 7 dni i musi być przechowywana w pomieszczeniu.

Azjatycka trawa cytrynowa nie jest mrozoodporna, dlatego jeżeli przez lato rosła nam bezpośrednio na gruncie, musimy ją wczesną zimą wykopać, przesadzić do doniczki i przenieść do pomieszczenia, w którym będą panować temperatury dodatnie. Pielęgnując trawę cytrynową przez cały rok, będziemy cieszyć się jej surowcem całorocznym do sporządzania zup i innych potraw, a także wykorzystamy do różnych celów pielęgnacyjnych i leczniczych.

Trawa cytrynowa właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Trawa cytrynowa
Źródło: Pixabay.com

Roślina ta nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie, ale również doskonale smakuje i poprawia wygląd skóry. Możemy ją zatem jeść i stosować w kosmetyce. Trawa cytrynowa właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne zawdzięcza olejkom eterycznym. Do dań kulinarnych stosujemy zarówno łodygi, jak i liście. Nadaje ona potrawom wyśmienity smak i aromat.

Możemy ugotować na niej zupę, a także dodać do deserów, alkoholu, kompotów i herbat. Ponieważ trawa cytrynowa właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne ma wszechstronne, nie zamykamy jej wyłącznie w kuchni. Wyleczymy nią ból głowy i niestrawność, obniżymy gorączkę oraz wypłuczemy bolące gardło, czy zrobimy płukanie zatok. Wypielęgnujemy sobie dodatkowo całe ciało zewnętrznie.

Balsam z trawy cytrynowej i cynku na trądzik i inne schorzenia skórne

Trawa cytrynowa zawarta w balsamie, nadaje mu piękny cytrynowy aromat. Dzięki cytrynowemu zapachowi dezodoruje miejsca na skórze skłonne do pocenia się. Balsam z trawy cytrynowej i cynku rozprowadzony na skórze chroni ją przed wypryskami i leczy zmiany trądzikowe. Odmładza skórę (pobudza w niej krążenie), czyni ją delikatną, miłą w dotyku i nadaje jej przyjemny zapach.

W połączeniu z cynkiem, staje się silnym preparatem na regenerację skóry zniszczonej, skłonnej do wyprysków, potówek itp. Balsam z trawy cytrynowej i cynku zmniejsza łojotok skóry, który jest powodem do powstających krost trądzikowych na ramionach i górnej części pleców. Regularne stosowanie balsamu przywróci prawidłową gospodarkę łojotokową skóry.

Trawa cytrynowa olejek, krem, czy szampon?

Olejek z trawy cytrynowej możemy dodać zarówno do szamponu, jak i wymieszać z kremem do twarzy. Jest on również pożądany w kuchni i lecznictwie. Trawa cytrynowa olejek ma właściwości takie jak:

  • bakteriobójcze,
  • przeciwgorączkowe,
  • antyseptyczne,
  • niweluje gazy w jelitach,
  • uspokajające,
  • przeciwbólowe,
  • owadobójcze,
  • aromatyczne.

Znając właściwości trawy cytrynowej olejek z pewnością znajdzie się obowiązkowo w naszym posiadaniu. Cały zestaw kosmetyków – balsam do ciała, masło do ciała i maska pod oczy, zawierających w swym składzie trawę cytrynową, można zamówić na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/p/Zestaw-Trawa-Cytrynowa/2799.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki „Bierz plecak i lecimy”,
zwolenniczka naturalnych terapii.

Źródła:

  • https://media.doterra.com/pl/pl/pips/lemongrass-oil.pdf,
  • https://www.nexto.pl/upload/virtualo/vital/5df66ae445837c8d9782e0c925965dc56eda22b8/free/5df66ae445837c8d9782e0c925965dc56eda22b8.pdf.