Aranżacje i dodatki do ogrodu w stylu retro

Duży ogród z dodatakmi w stylu retro

Artykuł partnera.

Styl retro od kilku sezonów jest prawdziwym hitem aranżacyjnym. Na początku zapraszaliśmy go tylko do domowych wnętrz – gościł on w salonie, przedpokoju, sypialni, łazience. Dziś wychodzi on poza mury nieruchomości i rozgaszcza się w ogrodzie czy na tarasie. W przydomowym zieleńcu styl retro jest połączeniem nowoczesności i tradycji. Przejawia się wykorzystaniem zdecydowanych barw, dekoracji i dodatków inspirowanych przełomem XX wieku. O jakie dekoracje warto go uzupełnić?

Rośliny – najpiękniejsze dekoracje każdego ogrodu

Urządzając ogród, nie można zapomnieć o roślinach – tych nie może zabraknąć również w zieleńcu w stylu retro. Gatunki, które doskonale będą korespondować z tym stylem to dalie, mieczyki, kosaćce, chryzantemy oraz inne kwiaty występujące w żywych kolorach pomarańczy, fioletu, żółci czy czerwieni. Na tarasie w stylu retro sprawdzą się również rośliny w donicach szczególnie tych wyplatanych z wikliny, rattanu, trawy morskiej.

Detale, o które warto zadbać

Podstawą aranżacji każdego ogrodu są rośliny oraz meble. Te w ogrodzie retro wykonane powinny być z naturalnych surowców. Na topie są meble z technorattanu – solidne, wytrzymałe i odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Aby zyskały one charakteru i klimatu, warto ozdobić je dekoracjami takimi jak np. poduszki ogrodowe, koce pledy. Tekstylia pasujące do ogrodu retro to te w geometryczne wzory, inspirowane latami 60 i 70. XX wieku. Proste i minimalistyczne będą dyskretnie dekorować, a jednocześnie nie przyćmią całości aranżacji. Poduszki ogrodowe, które można również wykorzystać na tarasie retro to te z motywem kwiatowym. Będą one nawiązywać do minionych lat i stanowić pomost między tym co stare, a tym co nowe.

Same tekstylia to nie jedyne dekoracje, o jakie warto zadbać. Nastrój i klimat wprowadzą też wiekowe pomby, starocie z pchlego targu, blaszane konewki, drewniane cebrzyki, misy, amfory, starodawne altany i pawilony pokryte pędami pnączy i inne stylizowane, specjalnie postarzane i przecierane przedmioty. Ważną dekoracją ogrodu retro jest także oświetlenie. To główne mogą tworzyć stylowe lampiony wiszące lub stojące, a także pochodnie i małe latarenki.

Kolory, które lubi styl retro

Retro w ogrodzie lubi żywe kolory i nietuzinkowe wzory, które całości aranżacji mają dodawać energetycznego charakteru. Pokocha on koce, pledy i poduchy ogrodowe w barwie zieleni, żółci, czerni, głębokiego brązu, czerwieni, pomarańczy, fioletu, różu, turkusu, złota. Woląc klasyczne rozwiązania, można postawić na zawsze modne i kontrastujące zestawienie czerni i bieli lub też na oryginalne czerwieni i mięty.

Styl retro – nie dla każdego ogrodu

Ogród w stylu retro można urządzić przy każdym domu. Dzięki dodatkom z Miloo Home nie będzie to trudne zadanie. Warto jednak pamiętać, że najlepiej będzie się on prezentował na niewielkich przestrzeniach, usytuowanych poza miejską dżunglą. Dobrze także, jeśli jego stylistyka wpisuje się w wygląd nieruchomości, przy której się znajduje.