Domofon czy wideodomofon – co wybrać?

Zainstalowany wideodomofon w domu

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo rodziny i nieruchomości podejmujemy decyzję o zastosowaniu różnych systemów bezpieczeństwa w domu. Najczęściej jednym z pierwszych pomysłów jest instalacja domofonu. Popularność ostatnio zyskują też jednak tzw. wideodomofony. Które z rozwiązań jest lepsze i na które ostatecznie się zdecydować?

Wady i zalety wideodomofonów

Przed podjęciem decyzji, która instalacja będzie dla nas lepsza, trzeba przeanalizować możliwe korzyści. Nowoczesne instalacje wideodomofonowe nie tylko wyświetlają obraz osoby, która chce się dostać do naszego budynku. Dodatkowe ich funkcje to np. zapis zdjęć osób, które chciały dostać się do naszego budynku, funkcja wyłączenia dzwonka w określonych godzinach, żeby nie przeszkadzał lub nawet czytnik linii papilarnych. Domofony zwykle nie są wyposażone w tak zaawansowane funkcje. Umożliwiają jedynie wejście do bramy lub budynku za pomocą kodu, karty magnetycznej bądź czytnika biometrycznego.

Czynniki wpływające na wybór

Zwykle wideodomofony są montowane w miejscu, które jest oddalone poniżej 100 m od domu bądź mieszkania i w takich sytuacjach się sprawdzi. Wynika to z tego, że sygnał z wideodomofonu może być przesyłany na odległość nie większą niż 100 m.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że koszt instalacji wideodomofonowej może być kilkakrotnie wyższy od kosztu instalacji domofonu. Przede wszystkim jednak chodzi tu o bezpieczeństwo, a możliwość zobaczenia osoby, która chce wejść do budynku, to bezpieczeństwo zwiększa. Wideodomofon zamiast domofonu może być też dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które mieszkają same. Zapewni im większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość decydowania o wpuszczeniu danej osoby na swoją nieruchomość.

Jeszcze większe bezpieczeństwo

Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo należy zarówno wideodomofon jak i domofon prawidłowo zamontować. W domu niech będzie to pomieszczenie, w którym najczęściej przebywamy lub takie, do którego łatwo i szybko możemy się dostać. Na zewnątrz kamera musi dokładnie obejmować osobę, która próbuje się dostać do budynku.

Żeby nie popełniać popularnych błędów związanych z montowaniem instalacji domofonowej lub wideodomofonowej warto skorzystać z usług profesjonalnego elektryka. Doświadczony elektryk w Warszawie, który już nie raz wykonywał montaż takich instalacji, będzie wiedział jak założyć domofon lub wideodomofon, żeby nie powielać różnych błędów. W tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo domowników, więc dobrze jest porządnie zamontować wszelkie instalacje mające na celu zwiększyć to bezpieczeństwo. Dzięki temu domownicy i ich najbliżsi będą mogli spać spokojnie.