Funkcjonalny układ domu – jak wybrać najlepszy projekt?

Plan funkcjonalnego układu domu

Już na etapie wyboru projektu domu, należy wiedzieć o tym, jak wybrać najlepszą możliwą opcję, dopasowaną do indywidualnych preferencji i możliwości domowników. Warto poświęcić szczególną uwagę właśnie na odpowiednie dobranie projektu, który pozwoli na zbudowanie najbardziej funkcjonalnego, a przy okazji estetycznego domu. Z tego względu dobrze skorzystać z bazy profesjonalnych projektów dostępnych w sklepie internetowym New House. Dzięki zapoznaniu się z szeroką ofertą projektów można z łatwością wybrać coś idealnego dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, aby układ domu był funkcjonalny?

Decyzja o budowie domu zawsze pociąga za sobą szereg konsekwencji i zobowiązań finansowych. Dla wielu osób to bardzo wymagająca decyzja, zwłaszcza dla tych, które możliwie dużą część prac planują wykonywać samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że nie na każdym etapie prac jest to możliwe i bezpieczne. W wielu przypadkach konieczne jest zaufanie doświadczonym fachowcom i/lub kupno gotowego produktu. Tak jest również w przypadku tworzenia projektu domu. Najlepszym sposobem jest zdecydowanie się na profesjonalny, gotowy już projekt domu z wyceną – można znaleźć je na stronie New House. Dostępne są bardzo zróżnicowane opcje. Specjaliści tworzący domy dla New House pomyśleli zarówno o planach niewielkich domów, jak i tych bardzo dużych, mających 200 m2, 250 m2, a nawet 300 m2 i więcej. Na stronie można znaleźć zarówno plany jednokondygnacyjnych domków, jak i domów z kilkoma piętrami. Dodatkowo na stronie New House można skorzystać również z bardzo funkcjonalnego kalkulatora budowy domu, który umożliwi obliczenie orientacyjnych kosztów budowy. Projekty New House są szeroko cenione, o czym świadczą referencje.

O czym należy pamiętać, wybierając gotowy projekt domu?

Wybierając gotowy projekt domu, należy pamiętać o kilku niesamowicie istotnych kwestiach powiązanych z funkcjonalnością przyszłego miejsca zamieszkania. Chociaż estetyka jest bardzo ważna, powinien być to jeden z ostatnich aspektów, na który zwrócimy uwagę. Wcześniej należy przeanalizować projekty przede wszystkim pod względem liczby kondygnacji, rozmieszczenia pomieszczeń i ich proporcji. Warto od początku szukać projektów domu, które uwzględniają indywidualne potrzeby związane z liczbą pomieszczeń i ich wielkością, niż potem dzielić przestrzeń np. za pomocą ścianek działowych. Należy pamiętać również o tym, że dom powinien być ustawiony odpowiednio względem słońca. Pozwoli to nam na ulepszenie sposobu naszego funkcjonowania, jak również na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną. Warto już na etapie wyboru projektu pomyśleć też o wygodnym rozmieszczeniu ciągów komunikacyjnych. Jeśli wybrany projekt spełnia wszystkie oczekiwania co do kryteriów, można przystąpić do oceny estetyki pasujących projektów i wyboru tego najpiękniejszego. Dobrą inspiracją są wykonane już realizacje New House i filmy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Przed zdecydowaniem się na konkretny projekt domu należy zweryfikować również, czy jego wykonanie będzie możliwe z nakładem finansowym, którym dysponujemy na budowę i remont domu. Konieczne jest również sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który jest dokumentem obecnym w każdym mieście i każdej gminie. Określa zasady, w jaki sposób można gospodarować przestrzenią na danym obszarze. Przed ostatecznym wyborem projektu należy zweryfikować, czy postawienie tego konkretnego domu nie będzie niezgodne z MPZP.