Jak wykorzystać sosnowe drewno klejone i pellet drzewny – porady

Wióry drewna

Sosnowe drewno klejone to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykończenia elementów okien, drzwi oraz schodów. Sosna to drzewo szybko rosnące, które jest wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. Przez swoje właściwości jest łatwo dostępna na rynku, a jej cena jest bardzo korzystna. Jakość produktu jest bardzo dobra i odporna na różne działania i uszkodzenia.Dodatkowo z odpadów drzewnych produkowany jest pellet drzewny służący do ogrzewania – często zastępuje węgiel i gaz.

Sosnowe drewno klejone – zastosowanie

Sosnowe drewno klejone to najczęściej pojawiający się materiał na rynku prac wykończeniowych. Najczęściej pojawia się w wykończeniu okien, drzwi oraz schodów, w postaci listw, kantówek i płyt. Dodatkowo producent drewna wykorzystuje je do produkcji galanterii drewnianej – ozdoby, donice, skrzynie i meble. Jakość wykonywanych produktów jest na wysokim poziomie, co zapewnia długi czas użytkowania i trwałość materiału. Cena rynkowa produktu jest bardzo korzystna i opłacalna. Wynika to z właściwości sosny, z której pozyskiwane jest drewno podawane obróbce i przystosowane do wytwarzania elementów i produktów.

Pellet drzewny a drewno sosnowe

Pellet drzewny powstaje z odpadków drzewnych, powstających na skutek obróbki drewna. Wykorzystywane są między innymi odpadki drewna sosnowego, którego jest najwięcej na rynku. Pellet drzewny wykorzystuje się jako paliwo grzewcze w budynkach, halach, magazynach czy domach mieszkalnych. Coraz częściej zastępuje gaz i węgiel. Dodatkowo jest znacznie tańszym surowcem i produkuje znacznie mniejszą emisję szkodliwych składników dla środowiska a ilość popiołu jest niewielka.

Pellet drzewny występuje w granulkach o małym rozmiarze przez co jest wygodny w przechowywaniu i nie zajmuje dużo miejsca. Można go przechowywać w dogodnym dla nas miejscu – nie pozostawia trwałych zabrudzeń. Jest łatwo dostępny na rynku a jego cena jest najniższa w porównaniu do innych materiałów grzewczych. Dodatkowym zastosowaniem pelletu drzewnego jest użycie go jako zamiennika dla żwirku dla kota – ma przyjemny zapach drewna.