Kto nie chciałby każdego ranka wstawać i zrywać świeżych owoców z drzew i krzewów, które znajdują się w przydomowym ogrodzie? Zbliżające się wakacje, w szczególności sprzyjają tworzeniu ogrodów owocowych. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale takie proste zadanie. W takim razie, jak zaprojektować ogród owocowy?
Ogród owocowy – jakie rośliny wybrać?
Według badań, na terenie Polski istnieje około 5 tysięcy ogrodów działkowych. Jak się okazuje, wpływają one na poprawę mikroklimatu miast i mają silne potencjały przyrodnicze. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób marzy o posiadaniu chociażby własnego sadu, w którym można się relaksować i delektować soczystymi owocami. Obecnie, nawet jeżeli jest się właścicielem tylko małej działki, nie znaczy to, że ogród owocowy nie jest możliwy do założenia na takiej przestrzeni. Istnieje bowiem wiele odmian roślin, które mogą dawać soczyste owoce, nawet rosnąc tylko w przydomowych warunkach. Oto najczęściej wybierane drzewka owocowe do ogrodu:
- Jabłoń domowa,
- Grusza pospolita,
- Wiśnia pospolita,
- Czereśnia,
- Śliwa domowa,
- Brzoskwinia zwyczajna,
- Morela zwyczajna.
Ogrody owocowe, często składają się również z krzewów, na których rośnie m.in. borówka amerykańska, agrest, truskawka, malina oraz porzeczka.
Kondycja i wygląd sadzonek
To jak zaprojektować ogród owocowy, zależy nie tylko od tego jaki rodzaj owoców się lubi. Wybór sadzonek w pewnym stopniu powinien być uzależniony również od ich zewnętrznej kondycji. Nie powinny być one w żaden sposób uszkodzone, czy też pokryte niechcianymi szkodnikami. Warto także zwrócić uwagę na korzenie sadzonek – czy są one w odpowiednim stopniu rozwinięte. Duże znaczenie ma tutaj wzrost – drzewka nie powinny być niższe niż 120 cm. Ponadto, przy zakupie sadzonek w sklepie ogrodniczym lub robiąc zakupy internetowe, należy sprawdzić, czy każda z nich posiada etykietę informującą o gatunku i podkładce.
Jak zaprojektować ogród owocowy?
Przede wszystkim, należy dokładnie rozplanować miejsce, w którym ogród owocowy ma powstać. W przypadku uprawy roślin owocowych, wybrane miejsce powinno być słoneczne oraz zaciszne – dzięki temu, wydawane owoce będą soczyste i słodkie. Zaleca się, aby unikać sadzenia w zagłębieniach terenu, gdyż znacznie trudniej tam o dostęp do słońca i utrzymują się tam zdecydowanie niższe temperatury. Aby założyć własny ogród owocowy, warto zabrać się do pracy już jesienią. Oczywiście, dokładny termin sadzenia zależy również od odmiany drzew i krzewów. Przykładem może być brzoskwinia, w której przypadku posadzenie jesienią może skutkować jej przemarzaniem.
Drzewka owocowe do ogrodu – przygotowanie gleby
Przydomowe ogrody owocowe, aby mogły pięknie rosnąć i z roku na rok coraz bardziej się powiększać, powinny mieć odpowiednio przygotowaną glebę. Drzewka owocowe do ogrodu, w tym także krzewy i rośliny, wymagają lekkich i przepuszczalnych gleb. Istotne jest również to, aby ziemia była bogata w próchnicę.
Podobnie jak termin sadzenia, odczyn gleby zależy od poszczególnych odmian i gatunków roślin. Wynika to z faktu, że poszczególne gatunki mają różne wymagania co do kwasowości. Jedne z nich przystosują się do gleby o odczynie obojętnym, inne natomiast będą preferowały glebę bardzo kwaśną.
Przed posadzeniem drzew, warto odchwaścić i przekopać miejsce, w którym chce się posadzić drzewka. Nie należy także zapominać o tym, że posadzone rośliny dość szybko zaczną się rozrastać. W związku z tym, istotne jest aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy nimi.
W przypadku odmian karłowych drzew odległość wynosi od 2 do 3 metrów, półkarłowych od 3 do 4, natomiast wysokopiennych od 6 do nawet 8 metrów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku krzewów, gdzie można pozwolić sobie na odległość wynoszącą jedynie maksymalnie 2 metry.
Dowiedz się także, jak zaprojektować ogród warzywny z myślą o zdrowiu swoich pociech. Artykuł na ten temat dostępny jest na http://www.nerwice.com/ogrod-warzywny-dla-dzieci.
Artykuł napisała:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
- http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-4089c2e8-2a5d-4144-b153-8adff7e91642/c/Pawlikowska-Piechotka.pdf.
Nie wyobrażam sobie ogrodu owocowego bez trzech podstawowych drzewek owocowych – czereśni, jabłek i wiśni 🙂 To takie must have 🙂 Świetnie jak ktoś ma jeszcze możliwość na dodanie śliw i moreli 😀