Jak zwiększyć skuteczność środków ochrony roślin?

Zwiększenie skuteczności środków do ochrony roślin

Każdy, kto decyduje się na uprawę roślin, liczy na odpowiednio wysoki plon. Aby tak się stało, stosuje się różne środki ochrony roślin, których skuteczność można zwiększyć. Wystarczy postawić na adiuwanty, w tym adiuwanty do fungicydów, aby działanie agrochemikaliów było dużo lepsze.

Czym są surfaktanty?

Mówiąc o adiuwantach, nie można pominąć kwestii surfaktantów. To podstawowy rodzaj adiuwantów. Określa się je również mianem związków powierzchniowo czynnych. Rozpuszczają się one zarówno w wodzie, jak i tłuszczach, co sprawia, że świetnie rozprowadzają się w wodzie. Z kolei to, że rozpuszczają się również w tłuszczach sprawia, że bez trudu przenikają kutikulę oraz woski, wnikając w głąb liści.

Adiuwanty, w tym zaliczane do nich surfaktanty, zmniejszają napięcie powierzchniowe. Ciesz robocza bez dodatku adiuwantów przybiera na roślinie postać kropli. Kiedy dodamy do oprysku adiuwant, preparat rozpływa się, co sprawia, że lepiej kontaktuje się z powierzchnią rośliny.

Czy surfaktanty to jedyne adiuwanty?

Surfaktanty to tylko jeden rodzaj adiuwantów. Obecnie w sprzedaży dostępne są również adiuwanty charakteryzujące się dużo bardziej skomplikowaną budową. Zalicza się do nich te powstałe na bazie olejów (zarówno mineralnych, jak i roślinnych), a także te o charakterze wielofunkcyjnym.

Jak działają adiuwanty?

Adiuwanty – w tym adiuwanty do fungicydów – wykazują wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim zmniejszają znacząco napięcie powierzchniowe, co sprawia, że oprysk równomiernie pokrywa roślinę. Ich zastosowanie to gwarancja tego, że środek nie zostanie zmyty przez deszcz bądź rosę, a więc te czynniki, które często przyczyniają się do znaczącego obniżenia skuteczności stosowanych preparatów. Stosując adiuwanty, można być pewnym, że wybrane środki ochrony roślin będą działały dużo bardziej skutecznie. Wystarczy zakupić dobry adiuwant, aby preparat działał lepiej. Co ważne, adiuwanty pozwalają także na zmniejszenie stosowanych dawek.

Czy wybór adiuwantów jest duży?

Adiuwanty to obecnie naprawdę duża grupa środków chemicznych. Dostępne są te przeznaczone do stosowania z różnymi preparatami. Dużą grupę stanowią adiuwanty do fungicydów oraz te, które łączy się z herbicydami. Dostępne są preparaty różnych producentów, które różnią się między sobą między innymi ceną. Dzięki temu nie ma najmniejszego problemu z wyborem środka dopasowanego do potrzeb oraz możliwości finansowych. Osoby zainteresowane zakupem adiuwantów powinny skierować swoją uwagę w stronę sklepów ze środkami ochrony roślin. Co ważne, dzisiaj są to nie tylko sklepy stacjonarne, ale również te prowadzące sprzedaż internetową.

Adiuwanty – w tym adiuwanty do fungicydów – to preparaty, które na dobre weszły do współczesnego rolnictwa. Dzięki nim powszechnie wykorzystywane środki ochrony roślin działają lepiej. Adiuwanty są bezpieczne, co oznacza, że można stosować je bez żadnych obaw. Z ich zakupem nie ma najmniejszego problemu.