Mikrokawalerka w Poznaniu – czy to się opłaca?

rynek w poznaniu

Mikrokawalerka to popularna opcja dostępna na pierwotnym rynku mieszkań w Poznaniu. Tego typu lokale cieszą się coraz większym zainteresowaniem w całym kraju. Czy warto rozważyć taki zakup i o czym należy pamiętać?

Mikrokawalerka – komu się to opłaca?

W Poznaniu nowe inwestycje mieszkaniowe obejmują nieruchomości o zróżnicowanym standardzie i metrażu, w tym także mikrokawalerki zwane często mikroapartamentami. Są one dość specyficzne, co wynika z tego, że z prawnego punktu widzenia są lokalami użytkowymi, a nie mieszkaniami. W Polsce lokal musi spełnić sporo wymogów, aby został uznany za mieszkanie – kluczowe znaczenie ma metraż wynoszący minimum 25 m kw. Mikrokawalerki mają zwykle kilkanaście m kw., więc taka powierzchnia nie każdemu będzie odpowiadać. Na zakup najczęściej decydują się single, osoby młode rozpoczynające dorosłe życie oraz ci, których po prostu nie stać na zakup dużego mieszkania. Jak zaznaczają eksperci z firmy Ronson, ciekawe jest to, że w wielu przypadkach mikrokawalerka traktowana jest jako zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych na jesień życia. Taka inwestycja opłaca się również wtedy, gdy ktoś szuka mieszkania, które będzie mógł wynajmować.

Mikrokawalerka – jakie ma zalety?

 W Poznaniu inwestycje deweloperskie w obszarze mikrokawalerek są na tyle zróżnicowane, że chętni są w stanie znaleźć ofertę odpowiadającą indywidualnym wymogom. Podstawową zaletą tego typu nieruchomości jest atrakcyjna cena – w stolicy Wielkopolski za mikrokawalerkę trzeba zapłacić średnio ok. 100 tys. zł. Mały metraż przekłada się na niski koszt eksploatacji oraz sprawia, że właściciele sięgają po lepszej jakości materiały wykończeniowe. Dzięki temu poszczególne elementy wyposażenia wolniej się zużywają. Nowoczesne mikrokawalerki wyróżniają się interesującą i funkcjonalną architekturą, dzięki czemu łatwiej efektywnie zagospodarować niedużą przestrzeń. W ofercie deweloperów znajduje się opcja wykończenia pod klucz – idealna dla osób, które nie znają się na wykończeniach lub chcą się od razu wprowadzić.