Wykorzystanie blachodachówki to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów krycia dachów. Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że jest to pokrycie bardzo lekkie, dzięki czemu nadaje się na stare albo delikatne więźby dachowe. Lekkość to jednak tylko jedna z zalet dachu blaszanego. Kolejne polegają na szybkim i łatwym montażu tego pokrycia, co z kolei przekłada się na obniżenie kosztów budowy całego domu.
Dach blaszany – co warto wiedzieć?
Blachodachówka, czyli rodzaj pokrycia dachu blachą, znajduje częste zastosowanie w budynkach mieszkalnych i innej użyteczności. Mają na to wpływ jej praktyczne właściwości. Kształt i kolor blachodachówki, która do złudzenia przypomina klasyczną dachówkę, bierze się stąd, że jest ona odpowiednio wytwarzana i formowana. Jej produkcja polega na wprowadzeniu gotowej blachy w formie taśmy do specjalnej maszyny. Tam jest przetwarzana według konkretnego wzoru, profilowana, natłuszczana, formowana do kształtu dachówki i cięta na odpowiedni wymiar. Istnieje wiele pokryć dachu, ale chcąc wybrać trwałe pokrycie i jednocześnie konkurencyjne cenowo z pewnością będzie to blachodachówka.
Blachodachówka – rodzaje pokrycia dachu
Istnieje coraz więcej firm oferujących różne techniki i metody pokryć dachowych. Blacha na dachu jest w dzisiejszych czasach powszechnie stosowana i jest jednym z tańszych pokryć dachowych. Decydując się na wykończenie dachu w postaci blachodachówki musimy wiedzieć, który rodzaj wybrać, a także warto znać parametry poszczególnych blach. Jaki typ i rodzaj warto wybrać na nasz dach? Wyróżniamy następujące rodzaje blachodachówki:
- falistą – jej kształt przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną,
- płaską – ten rodzaj może być stosowany na dachach o minimalnym kącie nachylenia 9 stopni,
- trapezową – profil przetłoczenia blachy przypomina wyglądem trapez,
- na rąbek – wykorzystuje się ją w nowoczesnym budownictwie i dostępna jest w szerokiej gamie powłok,
- karpiówka – najdroższy rodzaj i jednocześnie najbardziej estetyczny.