Wąska działka – jaki projekt domu można na niej zrealizować?

spotkanie w biurze

Dom jednorodzinny można wybudować również na wąskiej działce. Wtedy podstawą jest wybranie właściwego projektu domu, który nie tylko zapewni odpowiednią przestrzeń dla domowników, ale także spełni wymogi zawarte w przepisach.

Ważne odległości od granicy działki – ile wynoszą?

Przy wyborze projektu domu należy zwrócić szczególną uwagę na jego wymiary oraz na metraż działki, na której ma powstać. Przepisy wymagają, żeby budynek znajdował się:
– 4 metry od granicy działki ścianami z oknami lub drzwiami
– 3 metry od granicy działki ścianami bez okien lub drzwi

Gdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na to pozwala, budynek może być również położony 1,5 metra od granicy działki ścianami bez okien lub drzwi.

Ponadto budynek powinien być położony 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki elementami jak balkon, gzyms, okap, schody zewnętrze, rampa czy pochylnia. Odległość do okna w dachu budynku zwróconego w stronę granicy nie może być mniejsza niż 4 metry.

Dom na wąską działkę – najważniejsze cechy

Wąska działka wymaga odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego uarchitekta.pl. Na małe działki sprawdzą się projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym oraz piętrowych. Kluczowe jest więc wyznaczenie potrzebnej przestrzeni. Gdy z domu ma korzystać para lub rodzina 2 + 1, można zdecydować się na dom parterowy lub z poddaszem. Jeżeli ma być przeznaczony dla większej liczby domowników, warto zdecydować się na wariant piętrowy.

Kształt działki determinuje w tym przypadku wygląd domu. Ważne jest optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Bryła domu powinna być zwarta i prosta, bez wystających elementów jak duże balkony, gzymsy. Gdy budynek ma mieć garaż w bryle, może być on też wysunięty nieco do przodu lub w bok zależnie od jego orientacji.

Projekt domu na wąską działkę – gotowy czy indywidualny?

Przy poszukiwaniu odpowiedniego projektu domu na wąską działkę inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania: gotowe projekty domów i projekty indywidualne, czyli przygotowywane na zamówienie.

Obecnie większość serwisów oferujących gotowe plany ma w swojej kolekcji projekty tworzone specjalnie z myślą o mniejszych działkach, także tak małych jak te o szerokości wynoszącej 16 metrów. Projekty tego typu mają niskie ceny i można kupić je od ręki.

Jeżeli jednak spośród dostępnych ofert nie można znaleźć projektu pasującego na problematyczną działkę, warto skontaktować się z dobrym biurem architektonicznym, które będzie mogło przygotować plany indywidualnie dopasowane do działki i panujących na niej warunków.