Maliny, niezastąpione źródło zdrowia zarówno w owocach, jak i w liściach, stały się pożądaną rośliną w przydomowych ogródkach. Odpowiednio pielęgnowane, mogą nam obficie owocować nawet przez kolejne 7 lat. Wystarczy znaleźć im słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru i będziemy się cieszyć smacznymi owocami i pysznymi świeżymi herbatkami. Herbatka ze świeżych liści jest znacznie bardziej aromatyczna niż z suszonych, ale na zimę warto zrobić sobie z nich zapas.
Maliny uprawa amatorska
Kontakt z przyrodą wpływa na nas bardzo pozytywnie. Samo przebywanie wśród roślin jest zbawienne, a gdy dodatkowo zajmiemy się ich pielęgnacją, nasze samopoczucie stanie się jeszcze lepsze. Do tego dochodzi zadowolenie, gdy możemy skosztować plonów z własnego ogródka. Praca przy uprawie malin wydaje się skomplikowana tylko na początku, gdy jeszcze nie wiemy co do czego. W praktyce okaże się, iż uprawa malin w ogrodzie nie przysparza nam żadnych trudności.
Nawet jeżeli zajmujemy się malinami uprawą amatorską, nie spowoduje to spadku ich plonów. Maliny pięknie potrafią owocować, gdy tylko będą miały dostęp do dużej ilości słońca (im więcej słońca, tym słodsze owoce) i odpowiedniej ilości wody.
Pamiętajmy, iż maliny uprawa amatorska, czy zaawansowana, to zdrowie, które się u nas wzmacnia poprzez pobyt na świeżym powietrzu oraz konsumowanie owoców i picie herbatek z liści malin.
Jak uprawiać maliny w ogrodzie- 9 istotnych rad
Bez względu na rodzaj (gatunek) zakupionych sadzonek uprawa malin w ogrodzie przebiega w podobny sposób.
- Sadzimy ukorzenione sadzonki malin w słonecznym miejscu.
- Maliny lubią być osłonięte od wiatru.
- Przycinamy niepotrzebne pędy malin.
- Pozbywamy się zbędnych odrostów.
- Nawozimy glebę naturalnym obornikiem.
- Nawadniamy ziemię w sposób umiarkowany, nie dopuszczając do przesuszenia lub przegnicia gleby.
- Gleba musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza o lekko kwaśnym odczynie.
- W przypadku gleby gliniastej podlewanie krzaczków trzeba ograniczyć, by nie dopuścić do stania wody na powierzchni ziemi.
- Zmieniamy malinom miejsce w ogrodzie co około 5- 7 lat.
Kiedy sadzić maliny?
Jeżeli kupiliśmy sadzonki malin w doniczce, wówczas możemy je sadzić o każdej porze roku od wiosny do jesieni. Natomiast maliny z odsłoniętymi korzeniami wymagają sadzenia tylko na wiosnę lub jesień. W innym okresie mogą się nie przyjąć i zmarnieć. Plony zależą od tego, kiedy posadzimy maliny oraz od ilości słońca i ciepła w danym roku. Częste opady deszczu nie sprzyjają malinom.
Korzenie malin rosną płytko, lubią więc wilgotną ziemię, ale gdy będzie jej nadmiar, system korzeniowy może zgnić. Dlatego musimy uważać z podlewaniem. Na zbyt obfite opady deszczu niestety wpływu nie mamy. Natomiast w razie suszy, jesteśmy w stanie temu zaradzić, częściej krzaki podlewając.
Bez względu na to, kiedy sadzimy maliny, musimy przestrzegać przyjętego sposobu podlewania. Nie doprowadzamy do wysuszenia gleby ani jej przelania.
Maliny sadzenie i pielęgnacja
Gdy bierzemy się za maliny sadzenie, przeprowadzamy to w dzień pogodny, niekoniecznie słoneczny. Powinien być przynajmniej bez silnego wiatru i deszczu. Wykopujemy dołek szerszy i głębszy niż doniczka. Wykopaną ziemię mieszamy z torfem i granulowanym obornikiem, by uprawa malin dała duże plony.
Sypiemy tej mieszanki na spód dołka na 1/3 wysokości. Teraz możemy zająć się maliny sadzeniem. Zanim wyjmiemy roślinę z doniczki, warto najpierw ją delikatnie podlać. Wkładamy do dołka krzaczek maliny wyjęty z doniczki wraz z ziemią i obsypujemy boki oraz przysypujemy wierzch pozostałą mieszanką gleby ogrodowej. Ubijamy i podlewamy.
Uprawa malin w ogrodzie oraz ich pielęgnacja opiera się na kontrolowanym nawadnianiu gleby. Po zbiorze owoców przystępujemy do przycinania pędów.
Przy malinach wiosennych wycinamy pędy dwuletnie (to te, które owocowały w tym sezonie). Pozbywamy się też chorych pędów. Widać to po ich nienaturalnych zgrubieniach na łodygach. Cięcie ma być nisko przy ziemi. Przycinanie malin jesiennych to wycięcie wszystkich pędów na wysokość 3-4 cm od podłoża.
Przerzedzamy też zagony. Porządkujemy je, doprowadzając do pierwotnego stanu, czyli pędy, które wyrosły między rzędami i poza nimi, wyrywamy. Możemy z nich zrobić nowe sadzonki. Wówczas wyrwane pędy przycinamy na wysokość 20- 30 cm i możemy takie maliny posadzić wzdłuż szpaleru lub w innym miejscu ogrodu.
Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk – autorka książki pt. „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- Justyna Krulczuk, Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie, 2018,
- https://www.domowamozaika.pl/jak-sadzic-maliny-zeby-sie-nie-rozrastaly.
Maliny to świetna opcja jeśli mamy w domu małe pociechy. Wspólne zbieranie i zajadanie malin, to frajda połączona z duża dawką witamin! 😀