Jak urządzić małą działkę rekreacyjną?

Działeczka rekreacyjna

Mamy mnóstwo obowiązków. W pracy i w domu jesteśmy wciąż na wysokich obrotach. Pracujemy bez wytchnienia od pobudki aż do momentu położenia się spać. Zapominamy całkowicie o relaksie. Jego brak niszczy nasz układ immunologiczny, pojawiają się przewlekły stres i choroby. Można tego jednak uniknąć, dbając o sferę wypoczynku, który ma być nagrodą za naszą pracę i poświęcenie. Maleńkie dawki relaksu każdego dnia są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mając ogródek przydomowy, codziennie możemy do niego zajrzeć i zaczerpnąć świeżego powietrza, jednocześnie upajając się widokiem pięknej roślinności i słuchając treli ptaków. Jeżeli mieszkamy w bloku, powinniśmy pomyśleć o ogródku działkowym.

Działka rekreacyjna aranżacja – trawa

Nie potrzebujemy wielkiej połaci ziemi, by móc cieszyć się wypoczynkiem na łonie przyrody. Mała przestrzeń też spełni swoje zadanie. Niewiele nam potrzeba, by wiedzieć, jak urządzić małą działkę rekreacyjną. Zasianie trawy na całej powierzchni działki jest co prawda wielką wygodą podczas jej utrzymania, ponieważ nasza pielęgnacja dotyczyłaby przejechaniem kosiarką po murawie raz w tygodniu i ewentualnie co jakiś czas podlewać.

Pewnie taka opcja będzie wyłącznie dla osób kompletnie przemęczonych fizycznie, które nie mają siły by pomyśleć, jak urządzić działkę rekreacyjną w inny sposób. Trawiasta działka spełni swoje zadanie, jeżeli naszym wymogiem rekreacyjnym jest wyłącznie leżenie na kocu, opalanie się i urządzanie grilla. Jednak, gdy po pewnym czasie nabierzemy nieco sił, z pewnością zamarzymy o czymś więcej niż tylko trawa. Jak zagospodarujemy działkę rekreacyjną, taką będziemy mieć. Ważne, byśmy na niej mogli całkowicie wypocząć.

Jak urządzić działkę rekreacyjną, wykorzystując kwiaty?

Przebywanie wśród wielu barw i zapachów pobudza nasze zmysły do odczuwania szczęścia. Uśmiechamy się, głębiej zaczerpujemy powietrze, co nas dotlenia i obniża poziom stresu. Zatem, jak urządzać działkę rekreacyjną, to koniecznie z kwiatami pachnącymi. Doskonałym pomysłem jest posadzenie krzewinek lawendy, która oprócz pięknego wyglądu i zapachu, dostarczy nam kwiatów do sałatki lub herbacianego naparu. Ukoi nasze zmysły i wspaniale odpręży.

Mając małą działkę rekreacyjną aranżacja musi być dużo bardziej przemyślana, gdyż musimy posadzić tylko najważniejsze kwiaty. Sadząc i siejąc jadalne rośliny na działce rekreacyjnej, nawet jeśli zapomnimy o zabraniu ze sobą jedzenia, nie będziemy głodni. Urządzając małe kwieciste rabatki na środku ogrodu lub w szpalerze wzdłuż płotu albo tuż przy altance, nadamy swej działce piękną harmonię. Kwitnące kwiaty nasycą nasze zmysły powonienia i wzroku oraz ukoją nerwy.

Jadalne kwiaty na działce rekreacyjnej

Rośliny na działce rekreacyjnej są ozdobą ogródka, a jeżeli można je z powodzeniem zajadać na surowo to już pełnia szczęścia. Wśród nich są:

  • nasturcja;
  • mniszek lekarski;
  • stokrotka;
  • bratki;
  • nagietki

Jadalne rośliny na działce rekreacyjnej uratują nas przed utratą sił witalnych.

Więcej o tym, jakie rośliny na działkę rekreacyjną wybrać, przeczytamy na http://www.kontemplacja.pl/co-posadzic-na-dzialce-rekreacyjnej.

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną warzywami i owocami?

Żółte kwiaty w skrzynce
Źródło: Pixabay.com

Mając małe poletko, najlepiej wybrać warzywa i owoce, które można uprawiać w:

  • skrzynkach;
  • siatkowych donicach.

Siatkowe donice, czyli dziurawe po bokach, nadają się do warstwowej uprawy truskawki. Polega to na tym, iż sadzimy sadzonki truskawki między oczkami siatki w jednej poziomej warstwie naokoło donicy. Przysypujemy warstwą gleby i sadzimy kolejne poziome rządki. Czynności powtarzamy, aż zapełnimy całą donicę. Na wierzchu sadzimy kilka sadzonek pionowo. Pomysłowy sposób, jak urządzić małą działkę rekreacyjną, polecany wszystkim lubiącym te owoce. W taki sam sposób możemy posadzić również poziomki.

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną używając skrzynek?

Jeśli nie mamy pomysłu, jak urządzić małą działkę rekreacyjną, by znalazły się w  niej warzywa, to wykorzystanie skrzynek będzie bardzo dobrym sposobem. Możemy dzięki temu przenosić skrzynki w różne miejsca, aż wreszcie uznamy, iż taki układ jest dla nas i posianych warzyw najdogodniejszy. Skrzynki mają również tę zaletę, że można w nich bez problemu wymieniać posezonową wyjałowioną ziemię na żyzną do kolejnych upraw.

Jeżeli zastanawiamy się, jak urządzić działkę rekreacyjną, by postawić na niej szklarnię, to musimy wiedzieć, iż działka rekreacyjną aranżację musi mieć dobrze przemyślaną. Do postawienia dużej szklarni potrzebujemy mieć pozwolenie od władz, a stawiając małą- musimy przynajmniej o naszym zamiarze poinformować zarządcę działek.

Autor tekstu:
Beata Goździk, zwolenniczka naturalnej żywności.
Autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektor audiobooka o tym samym tytule.

Źródła:

  • Magazyn Działkowiec: luty 2019, marzec 2019, kwiecień 2019, lipiec 2019.
  • Suter, C. Graber, Warzywa z własnego ogrodu, Świat Książki, Warszawa 1998.