Najchętniej wybierane gatunki niskich drzew ozdobnych

Żywotniki w ogrodzie

Drzewa o dekoracyjnych kwiatach lub liściach, należą do bardzo chętnie sadzonych w ogrodach roślin ozdobnych. Z reguły zajmują one sporo miejsca. Zatem, w ogrodzie nie powinno się sadzić ich więcej niż trzy gatunki. Więcej gatunków możemy posadzić tylko wtedy, gdy dysponujemy działką o dużej powierzchni. Gatunki, które posadzimy musimy wybierać bardzo starannie. Nie możemy zapominać, że drzewa to rośliny wieloletnie i w jednym miejscu mogą spędzić naprawdę wiele lat.

Drzewa iglaste, które warto posadzić w ogrodzie

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu, wybierane są naprawdę bardzo często. Osoby, które zamierzają posadzić na działce niskie drzewa ozdobne do ogrodu, często wybierają drzewa iglaste. Stawiają oczywiście na odmiany niskie, a czasem nawet karłowe.

Bardzo cenne ozdobne drzewo iglaste, które warto mieć w swoim ogrodzie to stożkowa odmiana świerka białego. Popularna Conica należy do bardzo chętnie sadzonych drzew iglastych.

Pamiętajmy jednak, że jest to odmiana bardzo wrażliwa na suche powietrze. Ozdobne drzewo iglaste, jakim jest Conica, rośnie bardzo powoli, po wielu latach osiąga wielkość 1,5-2 m.

Chętnie sadzone w ogrodach drzewa ozdobne to także żywotniki zachodnie. Wiele osób nawet nie wie, że popularna tuja to ozdobne drzewo iglaste. Osoby, które chcą mieć w ogrodzie tuje, ale interesują je tylko niskie drzewa ozdobne do ogrodu, w szkółkach powinny szukać:

  • Żywotnika zachodniego odmiany „Ellwangeriana”. Drzewo to ma regularną stożkową budowę;
  • Odmiany „Globosa”. Żywotnik ten ma kulisty kształt, dorasta do 1,5.

Jeszcze niższa jest odmiana „Globosa compacta”. Na uwagę zasługuje także odmiana „Mirijam”.
Poznaj także inne „Rodzaje drzew ozdobnych iglastych”.

Duże drzewa liściaste

W przydomowych ogrodach można posadzić nie tylko niskie drzewa liściaste czy iglaste, ale także takie o znacznie większych rozmiarach. Ładne drzewa do ogrodu to na przykład brzozy brodawkowate.

Brzozy te sadzone są w przydomowych ogrodach bardzo chętnie. Mają skromne wymagania glebowe, a do tego zaczynają się zielenić bardzo wcześnie. Ich białe pnie są deklaracyjne także zimą

Wśród brzóz brodawkowatych z łatwością znajdziemy odmiany zwisające, które są bardziej efektowne od zwykłych brzóz. Ładne drzewa do ogrodu to także dęby szypułkowe. Są to niestety drzewa, które dorastają do nawet 12 m, nie nadają się więc do małego ogrodu.

Drzewa liściaste niewysokie

Drzewa w ogrodzie, które warto posadzić to magnolie. Magnolie japońskie to ładne drzewa do ogrodu. Wśród ciekawych odmian znajduje się magnolia japońska „Isis”. To szybko rosnące, ale niewysokie drzewo, które ma bardzo atrakcyjne białe kwiaty. Również liście tego drzewa są wyjątkowo ładne. Odmianę tę można uprawiać w całym kraju, jest odporna na mróz.

Magnolie w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Niedużym drzewem, o dekoracyjnych liściach, jest klon tatarski „Hot Wings”. Młode pędy tej odmiany są czerwone. Klon tatarski „Hot Wings” najlepiej będzie czuł się posadzony w słonecznym miejscu ogrodu. W ogrodzie warto posadzić głóg dwuszyjkowy. Drzewo to bardzo dobrze znosi cięcie.

Jak sadzić drzewa w ogrodzie?

Drzewa w ogrodzie są coraz chętniej przez nas sadzone. Miejsce, na którym ostatecznie je zasadzimy, powinno być wybrane bardzo rozważnie.

Pamiętajmy, że małe sadzonki, po kilku latach mogą zamienić się w spore drzewa. Posadźmy je więc tak, aby w momencie osiągnięcia swoich maksymalnych rozmiarów, nie zacieniały nam okien.

Drzewa, które mają zwisającą lub rozłożystą koronę (dąb czerwony odmiany „Wiera”, wierzba biała) możemy posadzić w sąsiedztwie kącika wypoczynkowego. W dużym ogrodzie można posadzić nie tylko niskie drzewa, ale także takie, które dorastają do 10-12 metrów.

Dobierając gatunki drzew, należy pamiętać o ich wymaganiach glebowych. Jednolity charakter ogrodu zostanie zachowany, jeśli wybierając gatunki drzew, postawimy na takie, które w jakiś sposób ze sobą harmonizują, na przykład mają taki sam pokrój koron. Na uwagę zasługują, nie tylko sprowadzane z zagranicy nowości, ale także odmiany wyhodowane przez polskich szkółkarzy. Odmiany te w krajowych warunkach czują się po prostu najlepiej.

Artykuł napisał:
Tomasz – posiadacz ogrodu, miłośnik drzew

Źródło:

  • Rośliny do każdego ogrodu, Praca zbiorowa, 2014.