Jak oświetlić salon?

Duży salon w domu który jest odpowiednio oświetlony

Artykuł sponsorowany.

Salon – czyli najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu lub mieszkaniu – wymaga odpowiedniego oświetlenia. W praktyce nie jest to łatwe zadanie, ponieważ trzeba mieć na względzie różne funkcje, jakie oświetlenie spełnia we wspomnianym pomieszczeniu.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

Eksperci ze sklepu Centrum Światła radzą, aby przy planowaniu oświetlenia w salonie w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli i sprzętów. Bardzo duże znaczenie w tym kontekście mają również dostęp do dziennego światła oraz powierzchnia pokoju. Bez względu na wielkość pomieszczenia należy umieścić w nim kilka źródeł światła dopasowanych do różnych potrzeb. 

Oświetlenie w salonie – główne źródło światła

Urządzanie salonu pod kątem oświetlenia trzeba zacząć od wyboru centralnego źródła światła. W tej materii rynek oferuje mnóstwo interesujących rozwiązań. Wiele w tym momencie zależy od wielkości salonu oraz stylistyki, w jakiej jest utrzymany. Sporo osób stawia na tradycyjne żyrandole, ale warto zastanowić się nad nowoczesnymi lampami, które doskonale odnajdują się w rozmaitych aranżacjach. Ważne w każdym razie jest to, aby centralne źródło nie dawało mocnego i ostrego światła, ponieważ będzie psuć atmosferę.

 Oświetlenie w salonie – co do poszczególnych stref?

 W roli dodatkowych źródeł światła w salonie najczęściej występują kinkiety oraz lampy stojące. W ten sposób można oświetlić przestrzeń nad kanapą czy kącik czytelniczy. W salonach pełniących funkcję jadalni konieczne jest również zamontowanie lamp nad stołem. Jeśli chodzi o współczynnik oddawania barw przez poszczególne lampy, to w pokoju dziennym decydujący głos powinny mieć gust i upodobania lokatorów. W salonie można sobie pod tym względem pozwolić na większą dowolność, swobodnie mieszając barwy światła i uzyskując w ten sposób ciekawe rezultaty.