Stalowe konstrukcje spotykane są we wszystkich miastach. Z nich powstają obiekty przemysłowe, sportowe oraz wiele innych. Stanowią one element architektoniczny mostów, przęseł, jak i tworzą tzw. architekturę małą. Sprawdź jakie jeszcze mają zastosowanie!
Stal to niezwykłe wytrzymały materiał, wyróżniający się trwałością, a dzięki odpowiedniej konserwacji, jest odporny na korozję. Z tego względu często wykorzystuje się go w produkcji wielkorozmiarowych konstrukcji, jak i mebli miejskich, tworzących architekturę małą.
Konstrukcje ze stali – ważny element architektury
W przestrzeni miejskiej licznie stosuje się konstrukcje stalowe. Często służą one do budowania obiektów używalności publicznej, jak obiekty sportowe, sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, są bezpieczne, a przede wszystkim wytrzymałe. Wśród konstrukcji budowalnych rozróżnia się drogowe, mostowe i energetyczne. W każdym przypadku spełniają one ważną rolę w użytkowaniu przestrzeni publicznej w miastach. Stal wykorzystywana jest również w produkcji mebli miejskich.
Konstrukcje ze stali – architektura mała
W skład zagospodarowania przestrzeni miejskiej zalicza się także elementy stanowiące małą architekturę. Do nich należą wszelkiego typu przęsła, ogrodzenia, zabezpieczenia w postaci barierek czy ozdobne słupki parkingowe. Meble miejskie to także ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe i wszelkie inne elementy wpływające na funkcjonalność przestrzeni oraz jej estetykę. Do produkcji mebli miejskich stosuje się stal ze względu na jej wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne czy wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, meble miejskie stanowią ważny element ozdoby miasta. Często dekoruje się je zielenią.
Konstrukcje ze stali, zarówno większe, stanowiące element budowniczy, jak i mniejsze, tworzące architekturę małą, znajdują szerokie zastosowanie w przestrzeni miejskiej. Mają wpływ na jej funkcjonalność oraz estetykę, a dodatkowo umożliwiają bezpieczne poruszanie się po mieście.