Dlaczego iglaki brązowieją?

Brązowiejący iglak w ogrodzie

Wiele osób decyduje się na iglaki w ogrodzie z powodu ich nienagannego wyglądu, wiecznej zieleni oraz tego, że nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Co się jednak stanie, jeśli po jakimś czasie zauważysz ich brązowienie? Nawet jeśli wydaje ci się, że są zdrowe i wszystko robisz dobrze, być może popełniasz jakiś błąd. Dlaczego iglaki brązowieją?

Iglaki brązowieją od środka

Brązowienie iglaków od środka jest charakterystyczne w sytuacji, w której drzewa i krzewy posadzone są zbyt blisko siebie. Dzieje się tak najczęściej ze względu na nieprzemyślane rozplanowanie przestrzeni w ogrodzie i chęć „dosadzenia” kolejnych roślin. Pamiętaj, że iglaki, choć są dość łatwe w pielęgnacji, potrzebują swojej przestrzeni oraz dostatecznego dostępu do światła. Idealnym rozwiązaniem na brązowienie od środka jest zatem przesadzenie roślin tak, by docierało do nich słońce.

Brązowienie igieł

Jeśli zauważysz, że iglaki przestają być wiecznie zielone i zaczynają brązowieć, prawdopodobnie dzieje się z nimi coś niepokojącego. W większości przypadków brązowienie igieł jest jasnym sygnałem, iż drzewo otrzymuje zbyt mało wody. Niedostateczne podlewanie to częsty błąd, który spowodowany jest niewiedzą. Iglaki potrzebują podlewania przez cały rok – nie tylko wtedy, gdy słońce mocno je przygrzewa. Choć zimą podlewanie jest rzadsze, iglaki nadal potrzebują solidnej dawki wody, by móc transportować ją na wyższe piętra drzewa. Nie zawsze jednak problemem jest brak wody. Czasem brązowienie może świadczyć także o źle dobranych parametrach gleby. Pamiętaj, że podłoże musi być dobrane do konkretnej rośliny. Być może brązowe igły spowodowane są zatem zbyt mokrą, a nie zbyt suchą glebą. Ostatnim i równie niebezpiecznym powodem brązowienia igieł są oczywiście choroby. Mogą odpowiadać za nie mszyce, ochojniki czy przędziorki, a zatem wszystkie te owady, które utrudniają drzewom i krzewom rozrost oraz pobieranie niezbędnych do życia substancji. Koniecznie dokładnie obejrzyj zatem swoje iglaki, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Być może tym, czego najbardziej potrzebują, będzie środek owadobójczy.

Iglaki to rośliny wiecznie zielone, dlatego jeśli ich kolor zaczyna się zmieniać, jest to wyraźny sygnał, że dzieje się z nimi coś złego. Koniecznie obserwuj zatem roślinę i działaj, by móc ją odratować. Zajrzyj na stronę Lovethegarden.com, aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji iglaków.