Najpopularniejsze odmiany życicy trwałej

,óżne rodzaje życicy trwałej które rosną w ogrodzie

Życica trwała, znana także jako rajgras angielski, to gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Jest bardzo cenną trawą pastewną, ponieważ ma bogaty skład chemiczny i bardzo dobrze wykorzystuje azot znajdujący się w odchodach zwierząt. Ze względu na wysokie walory estetyczne można się z nią spotkać również na trawnikach. Jakie są najpopularniejsze pastewne i gazonowe odmiany życicy trwałej?

Najpopularniejsze pastewne odmiany życicy trwałej

Do najpopularniejszych pastewnych odmian życicy trwałej należy Maja. To odmiana tetraploidalna, średnio wczesna, niska, o luźnych kępkach, idealna do mieszanek kośno-łąkowych i pastwiskowych. Maja ma szybkie tempo odrastania i dobrze znosi udeptywanie. Jest stosunkowo odporna na niskie temperatury oraz susze. Wyróżnia się wysoką zawartością składników pokarmowych, a ze względu na wysoką smakowitość jest chętnie wyjadana przez zwierzęta. Zaleca się wysiewać około 35 kg nasion na hektar przy uprawie na zielonkę. Kolejną odmianą pastewną cieszącą się dużą popularnością jest Solen. Jej nasiona można nabyć w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin. To odmiana wczesna, odporna na niskie temperatury i częste koszenie, która daje wysokie plony masy zielonej.

Do często spotykanych odmian pastewnych życicy trwałej należą również:

  • Bajka – odmiana przeznaczona do obsiewania pastwisk i użytków zielonych, wysokostrawna, dająca dużą masę zieloną;
  • Brawa – odmiana późna, odporna na udeptywanie i choroby, dobrze znosząca częste koszenie i szybko odrastająca;
  • Rela – odmiana średnio późna, dobrze znosząca niskie temperatury, częste koszenie i udeptywanie oraz niewielkie zacienienie, mało podatna na choroby.

W użytku polowym i pastwiskowym sprawdzają się i często wykorzystywane są również takie odmiany życicy trwałej, jak Argona, Arka, Artemis, Marysienka, Naki czy Gagat.

Najpopularniejsze gazonowe odmiany życicy trwałej

Jedną z najpopularniejszych gazonowych odmian życicy trwałej jest Nira. Ma ciemnozielone liście i tworzy gęstą darń na zboczach. Dobrze zimuje i znosi udeptywanie oraz niskie koszenie. To właśnie odmiana Nira pojawia się najczęściej w mieszankach z wiechliną łąkową i kostrzewą czerwoną. Życica trwała doczekała się jeszcze kilku innych cenionych odmian gazonowych. Do chętnie uprawianych odmian trawnikowych należą między innymi Niga, która wcześnie rozpoczyna wegetację, ma wysoką zdolność do krzewienia się i wolno odrasta po koszeniu, a także Pinia, która wyróżnia się żywozielonym kolorem, dobrze znosi niskie temperatury i intensywne użytkowanie.