Artykuł sponsorowany.
Zintegrowana ochrona przed szkodnikami to koncepcja, w której chemiczne środki ochrony roślin są wykorzystywane do wprowadzania zmian. Ci, którzy ją praktykują, często stwierdzają, że biologiczne środki kontroli nie są w stanie nadążyć za niebezpieczeństwami i stosują wszelkie środki chemiczne. Oczywiście należy dokładnie wiedzieć, co stosujemy i jak to powinno działać. Jeśli decydujemy się na używanie kilku środków, warto skonsultować to z ekspertem. Czym jest adiuwant As 500 SL? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym są adiuwanty?
Adiuwanty to substancje, które modyfikują fizyczne i chemiczne właściwości oprysków, poprawiając ich skuteczność biologiczną. Często znajdują się w środkach ochrony roślin obok składników aktywnych lub są dodawane w celu zapewnienia dodatkowych środków bezpieczeństwa. Są nimi między innymi adiuwant As 500 SL.
Jak działa adiuwant?
Adiuwanty są niezbędne w rolnictwie, aby środki ochrony roślin mogły działać jak najlepiej. Modyfikatory kondycjonują wodę i aktywatory, których zadaniem jest przenikanie substancji takich jak pestycydy czy nawozy do tkanek roślinnych; oznacza to, że bez tych składników szanse na sukces w przypadku opryskiwania dużych obszarów jedynie z zastosowaniem środka chemicznego byłyby niewielkie!
Zwiększenie skuteczności zwalczania chwastów w niekorzystnych warunkach, takich jak niska wilgotność powietrza czy opady deszczu po oprysku, można osiągnąć poprzez dodanie adiuwantów do danego środka ochrony roślin.
Substancje aktywne są lepiej wchłaniane do korzeni roślin dzięki zmniejszeniu ich napięcia powierzchniowego z zaadsorbowanymi na nich cząsteczkami wody, które tworzą emulsję olejowo-wodną. Oznacza to, że są one znacznie bardziej skuteczne, gdy są stosowane w późniejszym czasie lub przy gorszych warunkach pogodowych, w zależności od tego, jak silny jest ich wpływ na różne rodzaje chwastów.
Adiuwant As 500 SL
Adiuwant As 500 SL to nowa generacja środków chemicznych zaprojektowana w celu optymalizacji działania wielu chemicznych środków ochrony roślin. Zapewnia wielokierunkowe działanie na czynniki ograniczające stosowanie herbicydów, zwłaszcza w niskich dawkach do stosowania dolistnego.
W jaki sposób możemy sprawić, że pestycydy będą działać silniej niż kiedykolwiek wcześniej? Właśnie korzystając z możliwości zapewnianych przed adiuwanty.
W skład tego środka wchodzą regulator pH cieczy opryskowej, sole amonowe kwasów wielozasadowych i hydrokwasów karboksylowych oraz oksyetylowana amina. Dzięki takiemu połączeniu As 500 SL działa bardzo dobrze i pomaga jak najlepiej zoptymalizować to, co może zdziałać herbicyd. Tak naprawdę dzieje się tak bez względu na to, jakie są warunki jego podania.
Tak jak inne adiuwanty, także As 500 SL zmniejsza napięcie powierzchniowe, tym samym nie zatrzymuje kropel na powierzchni. Roślina, na której stosowane są środki ochrony, ma dzięki temu większą zwilżalność. To z kolei sprawia, że herbicyd bez problemu wchłania się do rośliny i dzięki temu znacznie mocniej działa. To oznacza, że dzięki adiuwantom możemy mieć większą pewność, że zastosowanie środków ochrony roślin nie pójdzie na marne.