Sprzątanie ogrodu przed nadchodzącym sezonem

Sprzątanie ogrodu przed nowym sezonem

Artykuł partnera.

Przygotowanie ogrodu na nadchodzący sezon zaczyna się już wtedy, kiedy stopnieje ostatni śnieg. Trawnik w tym czasie może być w kiepskiej kondycji, ale znane są zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią kondycję murawy oraz zregenerują trawnik. Ogród może wymagać też sprzątania, czyli usunięcia opadłych liści, owoców oraz gałązek, a także zmycia z podjazdów i chodników pozostałości po soli drogowej. Już teraz warto pomyśleć o narzędziach ogrodowych, które przydadzą się wiosną.

Trawniki przed wiosną – jak o nie zadbać?

Na zimowym trawniku mogą pojawić się łyse, pozbawione murawy, placki. Ten nieestetyczny mankament można łatwo naprawić, jeśli dobrze napowietrzy się trawę oraz zastosuje się mieszankę regeneracyjną do trawników. Napowietrzanie przy użyciu wertykulatora Stiga to zabieg prosty i przyjemny. Cały wysiłek ogrodnika polega na przejechaniu urządzeniem po wygrabionym i krótko skoszonym trawniku. Na powierzchni podłoża powstaną niewielkie dziurki. Powietrze wtłoczone w głąb trawnika korzystnie wpłynie na korzenienie się źdźbeł trawy. Wertykulacja usuwa również nagromadzoną w poprzednim sezonie warstwę filcu, czyli materii organicznej. Tak przygotowany trawnik szybko się zazieleni, będzie bardzo gęsty i dobrze odżywiony.

Cięcie gałęzi i sprzątanie

Wczesna wiosna to doskonały moment na cięcie prześwietlające roślin. Brak ulistnienia sprawia, że doskonale widać całą koronę drzewa, dzięki temu można łatwo określić, które gałęzie są uszkodzone, chore, rosną do środka lub krzyżują się ze sobą. Dobór sprzętu do cięcia zależy od wielkości roślin oraz od grubości pędów. Małe i niskie krzewy oraz drzewka owocowe można przycinać sekatorami ręcznymi. Do cięcia gałęzi na drzewach wysokich przyda się sekator akumulatorowy na wysięgniku marki Stiga. Korzystanie z narzędzi akumulatorowych ma wiele zalet – można bez wysiłku przycinać gałęzie, nawet w sporej odległości od domu.

Przycięte gałęzi należy posprzątać – tutaj niezbędne okazują się rozdrabniacze. To niezwykle przydatne urządzenia, które nie tylko pomogą pozbyć się odpadów z ogrodu, ale przygotują wartościową, ekologiczną ściółkę dla roślin. Pocięte drobno gałęzie wystarczy rozsypać pod drzewami lub na rabatach kwiatowych. To świetna alternatywa dla kory sosnowej oraz dla agrowłókniny. Elektryczne rozdrabniacze Stiga umożliwiają cięcie gałęzi o średnicy nawet 40 mm.

Mycie i czyszczenie podjazdów i chodników

Kolejnym ważnym zadaniem jest wyczyszczenie kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Podjazdy po zimie mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie, widnieje na nich sól drogowa oraz pozostałości po jesieni – liście, mchy lub rozgniecione owoce. W niektórych przypadkach wystarczy zwykła miotła ogrodowa, ale zwykle zachodzi konieczność dokładnego umycia nawierzchni. Tutaj niezastąpione są myjki ciśnieniowe. Myjka ciśnieniowa Stiga to urządzenie, którego można używać na wiele sposobów. Przydaje się do odświeżenia kostki brukowej, ale również pomoże doczyścić meble ogrodowe lub taras. Lanca z możliwością regulacji kąta padania strumienia wody będzie niezastąpiona przy usuwaniu mchu z zacienionej kostki brukowej. W dużym ogrodzie przyda się również dmuchawa do liści – to świetna alternatywa dla grabienia liści.

Jak widać, również końcówka zimy jest okresem intensywnych prac ogrodowych. Czas spędzony na dbaniu o porządek w ogrodzie zaowocuje w cieplejszych miesiącach. Wszystkie urządzenia, które niezbędne są do wiosennego porządkowania ogrodu, dostępne są w sklepie internetowym stiga.pl. Warto już dzisiaj pomyśleć o wiośnie i zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty.