Jak zakonserwować na zimę kosiarkę spalinową do trawy?

Czerwona kosiarka spalinowa stoi na trawniku koło domu

Zdecydowana większość z nas korzysta z kosiarek spalinowych. Nie ma się temu, co dziwić, bo pozwalają nam one zadbać o trawnik. Z pomocą kosiarki możemy przystrzyc trawę, która jest już zbyt wysoka. Aby jednak można było cieszyć się funkcjonalnością swojej kosiarki, należy odpowiednio o nią zadbać. Konieczne są między innymi prace konserwacyjne przed zimą. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy je przeprowadzić.

Co na samym początku?

Nie da się zakonserwować kosiarki spalinowej bez odpowiedniego przygotowania. Potrzebny jest nam więc plan, według którego będziemy działać. Na samym początku koniecznie trzeba będzie odłączyć od urządzenia świecę zapłonową. Dzięki temu nasza kosiarka spalinowa nie uruchomi się w trakcie wykonywania przez nas prac konserwacyjnych. Przypadkowe uruchomienie urządzenia mogłoby nie tylko nas przestraszyć, ale również zranić. Wypadki z udziałem kosiarki mogą być bardzo poważne, dlatego należy robić wszystko, aby ich unikać. Kolejnym krokiem powinno być jak najdokładniejsze wyczyszczenie kosiarki spalinowej. Należy pozbyć się między innymi pozostałości zeschniętej trawy z jej wnętrza. Najprawdopodobniej znajdują się tam również innego rodzaju zanieczyszczenia, które także warto usunąć. Dokładne usunięcie zabrudzeń ułatwi nam sprężone powietrze. Równie dobrze, do czyszczenia urządzenia można jednak wykorzystać tradycyjną myjkę. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać obydwa z wymienionych sposobów czyszczenia kosiarki. Ważne jest to, aby efekt był satysfakcjonujący.

Wymiana oleju, naostrzenie noża

Po dokładnym oczyszczeniu kosiarki konieczna będzie wymiana oleju. Jest ona nieodzowna w przypadku tak zwanych silników 4-suwowych. Zdecydowana większość nowoczesnych kosiarek jest wyposażona w specjalny korek przeznaczony do zlewania oleju. Czynność ta nie powinna przysporzyć nam zatem większych trudności. Oprócz wymiany oleju należałoby przyjrzeć się także jakości ostrza w naszym urządzeniu. Najprawdopodobniej konieczne będzie jego naostrzenie po całym sezonie. Jeżeli zaniedbamy ten krok, musimy liczyć się z tym, że niesprawne ostrze będzie niszczyć trawę. Każdy z nas pragnie zaś, aby trawnik przed domem był w jak najlepszej kondycji.

Kiedy warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnego serwisu?

Samodzielna konserwacja kosiarki przed zimą nie należy do zadań trudnych, zwłaszcza jeśli zapoznamy się wcześniej z jakimś instruktażem. Niemniej jednak jest to zadanie wymagające wolnego czasu. Osoby zapracowane mogą go niestety nie znaleźć. Poza tym nie każdy zwyczajnie czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać niezbędne prace konserwacyjne w swojej kosiarce spalinowej. Jeżeli z jakichkolwiek względów obawiamy się samodzielnej konserwacji, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Znajdziemy go w każdym większym mieście. Przed dokonaniem wyboru, dobrze byłoby jednak porównać ze sobą oferty poszczególnych firm. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy ofertę atrakcyjną pod względem jakości oraz ceny.