Rolety plisowane – dlaczego warto postawić na takie osłony okien dachowych?

Rolety plisowane w salonie

Okna dachowe, choć pozwalają na komfortowe użytkowanie pomieszczeń na ostatniej kondygnacji domu, potrafią być także problematyczne. Ich powierzchnia i kąt nachylenia sprawia, że pomieszczenie szybko się nagrzewa, co potrafi być uciążliwe szczególnie latem. Rozwiązaniem tej niedogodności mogą być rolety plisowane. Sprawdźmy, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Rolety plisowane, rozwiązanie idealne na poddasze

Górna kondygnacja domu, zazwyczaj stanowi strefę prywatną. To tutaj znajdują się pokoje dzieci bądź sypialnie rodziców. Z tego też powodu, szczególnie ważne staje się zadbanie o stworzenie odpowiednich warunków do komfortowej pracy bądź efektywnego wypoczynku. Jednym z problemów z którymi będzie trzeba sobie poradzić, to zakup odpowiednich osłon słonecznych, które pozwolą na właściwą termoizolację pomieszczenia oraz operowanie stopniem naświetlenia pokoju, według własnych upodobań.

Niestety ze względu na ostry kąt nachylenia okien, montaż rolet bądź żaluzji wolno wiszących, nie spełni swojej roli. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiania – w postaci rolet plisowanych do okien dachowych. Dzięki zastosowaniu specjalnych prowadnic, roleta porusza się tylko po osiach przez nie wyznaczonych. Niezależnie od tego, czy roleta jest opuszczona w całości, czy tylko częściowo, przepuszczalność słońca przez fragment szyby okiennej, która jest zasłonięta, jest znikoma.

Jest to jedna z głównych zalety rolet plisowanych jako takich, gdyż sama ich konstrukcja, czyli wspomniane już wcześniej prowadnice, ograniczają dostęp słońca do pomieszczenia. W przypadku rolet, światło zazwyczaj przedostaje się do pomieszczenia przez boczne strefy rolety, czyli miejsca, które nie przylegają bezpośrednio do ramy okiennej. W tym wypadku taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Dodatkowo, rolety plisowane mogą być montowane na oknach o niestandardowych kształtach. Mówimy tu zatem nie tylko o samych oknach dachowych, ale także oknach w kształcie trapezu bądź okręgu.

Dlaczego warto wybrać plisy okienne jako osłonę okna dachowego?

Za tym wyborem przemawia nowoczesna konstrukcja, lepsza niż w przypadku innych rolet, osłona pomieszczenia przed oknem, a co za tym idzie, lepsze zarządzanie temperaturą w nim panującą. Osoby, którym zależy na szczególnej osłonie pomieszczenia przed słońcem, mogą sięgnąć po modele rolety zaciemniające. Dodatkowo, rolety harmonijkowe pozwalają na regulację strefy szyby okiennej, która ma być przed słońcem przysłonięta. Na rynku istnieje szeroki wachlarz dostępnych wzorów i kolorów takich rolet, można zatem założyć że każdy, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie, znajdzie model rolet, który dopełni aranżację jego domu.