Uprawa piwonii w ogrodzie

Uprawa piwonii ogrodowych

Piwonie są jednymi z najbardziej pożądanych kwiatów. Oprócz tego, że ich zapach potrafi być niezwykle intensywny, to jeszcze pięknie się przy tym prezentują. Już jedna piwonia w ogrodzie robi wrażenie, a gdy kolekcja jest większa, to trudno przejść obok niej obojętnie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na uprawę piwonii w przydomowych ogrodach. Co jednak należy wiedzieć przed zasadzeniem?

Piwonie w ogrodzie – jak sadzić?

Piwonia nie jest kwiatem trudnym w uprawie. W Europie, najpopularniejszymi odmianami tej rośliny są gatunki: Paeonia officinalis oraz Paeonia lactiflora, czyli piwonia lekarska i piwonia chińska. Przestrzegając kilku zasad pielęgnacji i uprawy, może rosnąć w jednym miejscu nawet przez około 15 lat. Oto wymagania, o których należy pamiętać przy uprawie piwonii:

  • Miejsce – piwonia najlepiej będzie rosła na stanowiskach słonecznych lub takich, w których przynajmniej przez połowę dnia będzie oświetlana przez słońce. Dobrze rośnie na otwartej, ale cichej przestrzeni. Niezwykle istotne jest także to, aby jej krzewy były osłonięte od wiatru.
  • Gleba – jeżeli chodzi o ziemię, to sadzonki piwonii nie mają szczególnych wymagań. Piwonia poradzi sobie w każdej glebie, jednak najbardziej idealne będą dla niej gleby żyzne oraz takie, które w okresie suszy będą utrzymywać odpowiednią ilość wody. Nie należy jednak przesadzić, ponieważ gleby podmokłe doprowadzą do gnicia korzeni. Nie można ich również zbyt często podlewać.
  • Kiedy sadzić – piwonia w ogrodzie powinna być sadzona na przełomie sierpnia i września. Ze względu na fakt, że rozmiary piwonii są dość duże, należy zapewnić jednej roślinie wystarczająco dużo miejsca, w którym będzie mogła swobodnie rosnąć. Odpowiednio dobrane miejsce, pozwoli rosnąć piwonii w ogrodzie nawet od 10 do 15 lat. W przypadku przesadzania, roślina może potrzebować nawet kilku lat na aklimatyzację w nowym środowisku, co może doprowadzić do tego, że nie będzie wydawać przez ten czas żadnych kwiatów.
  • Dodatkowe zabiegi – od czasu do czasu, najlepiej na wiosnę, piwonie w ogrodzie dobrze przyjmują nawozy naturalne. Co więcej, warto zabezpieczyć je podporami i pamiętać o systematycznym usuwaniu kwiatów, które są już przekwitnięte.
  • Czas – przy uprawie piwonii należy być cierpliwym, gdyż rosną one dość wolno. Ich zakwitania można się spodziewać dopiero w drugim, a nawet trzecim roku po zasadzeniu. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku, oczekiwanie jest bardzo opłacalne.

Pielęgnacja i ochrona

Piwonie są roślinami odpornymi, które dobrze radzą sobie z zarówno niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak i szkodnikami. Największej opieki wymagają młode rośliny, które powinny zostać odpowiednio okryte przed zimowym mrozem. Latem natomiast, warto zadbać o podpórki. Zdarza się, że kwiaty piwonii są tak ciężkie, że nawet delikatny wiatr może je połamać.

Ciekawe właściwości piwonii

Różowe piwonie w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Oprócz pięknego wyglądu, kwiaty piwonii są pożądane również ze względu na oferowane właściwości lecznicze. Na stronach internetowych sklepów ogrodniczych można znaleźć informacje o tym, że z korzeni i kwiatów piwonii tworzy się m.in. napary, które mogą być pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego, przy zapaleniach skóry, bólach reumatycznych i wielu innych.

Gdzie najlepiej kupić sadzonki piwonii?

Aby mieć pewność co do robionych zakupów, warto wybrać sprawdzony internetowy sklep ogrodniczy. Jest to miejsce, w którym uzyska się najbardziej przydatne informacje dotyczące uprawy wybranych gatunków. Warto dodać, że kwestie uprawy są uzależnione także od tego, czy zdecydujemy się na gatunek piwonii bylinowej czy piwonii krzewiastej. W tym przypadku, dobrym wyborem również będzie sprawdzony, internetowy sklep ogrodniczy, jak https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Piwonie/100. Bez wychodzenia z domu można pozyskać istotne informacje na temat rośliny, a następnie cieszyć się przesyłką zawierającą sadzonki piwonii.

Ponadto, internetowe sklepy ogrodnicze charakteryzują się tym, że w jednym miejscu można znaleźć różnorodne odmiany, które będą dopasowane do własnych preferencji. 

Autor:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Źródło informacji:

  • https://pbsociety.org.pl/journals/index.php/aa/article/download/aa.2004.001/2155.