Jeśli chodzi o zakup nieruchomości z licytacji komorniczej, polacy dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich uważa, że zakup domu lub mieszkania po cenie obniżonej nawet o połowę to wspaniała okazja. Druga z kolei twierdzi, że wiąże się z tym spore ryzyko, a sprawa nie jest warta zachodu. Jak zawsze w takich sytuacjach, prawda leży gdzieś pośrodku.
Czym są mieszkania z licytacji komorniczych?
Mieszkania dostępne na licytacjach komorniczych pojawiły się tam wskutek niespłaconych długów ich dotychczasowych wierzycieli. W chwili, gdy wierzyciel taki składa wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji z nieruchomości, mieszkanie zostaje zajęte, a następnie sprzedane na licytacji. Oczywiście, wcześniej zostaje wyliczona jego dokładna wartość, aby ustalić cenę wywoławczą, jaką komornik zażąda podczas licytacji. Zazwyczaj jednak mówimy o kwotach znacznie niższych, niż nawet cena mieszkań na rynku wtórnym.
Jak wziąć udział w licytacji komorniczej mieszkania?
Termin licytacji ustala komornik prowadzący daną sprawę i to z nim należy się kontaktować. Zobowiązany jest on do jego publicznego obwieszczenia, informujące o charakterystyce nieruchomości, cenie wywoławczej i wadium. Zdecydowana większość komorników prowadzi również serwisy internetowe, gdzie umieszcza między innymi właśnie informacje o aktualnych licytacjach. Znajdziemy tam również terminy licytacji konkretnych nieruchomości.
Należy pamiętać, że w licytacji komorniczej nie może brać udziału dłużnik, sam komornik, a także ich najbliższe rodziny – dzieci czy małżonkowie, a także osoby przebywające na niej w charakterze urzędowym.
Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej i jakie są tego zalety?
Przed rozpoczęciem licytacji komornik ogłasza termin, w którym możliwe są oględziny danej nieruchomości. To doskonała okazja, by sprawdzić na własne oczy, czy jest ona odpowiednia do oczekiwań.
Sama licytacja odbywa się w formie ustnej. Każde kolejne postąpienie (czyli przebicie ceny) musi być równe lub wyższe 1% ceny wywoławczej. Przykładowo – gdy cena wywoławcza nieruchomości wynosi 100.000 złotych, wówczas postąpienie musi być wyższe o 1.000 złotych. Postąpienia muszą być zaokrąglane do pełnych złotych. Licytacja kończy się, gdy nie ma chętnych na dalsze postąpienia. Komornik po każdorazowym przebiciu kwoty ogłasza zamiar zakończenia licytacji, a chętni mają czas by przebić cenę do momentu, gdy ogłosi to on po raz trzeci. Po zakończeniu licytacji, zwycięzca ma dwa tygodnie na zapłacenie ceny nabycia. Ostatnim krokiem jest uzyskanie sądowego postanowienia o przysądzeniu własności.
Zakup nieruchomości w drodze licytacji komorniczej ma kilka sporych plusów. Jednym z nich jest na pewno bardzo niska cena nieruchomości – znacznie niższa od ceny rynkowej. Warto również pamiętać, że nabywane w tej drodze mieszkania i domy są w pełni umeblowane i gotowe do zamieszkania. Tylko, że… do zamieszkania jeszcze daleko – pora przejść do wad takiego zakupu.
Wady zakupu mieszkania na licytacji komorniczej
O ile na papierze licytacje komorniczym są świetnym sposobem na zdobycie niedrogiego mieszkania, o tyle w rzeczywistości nie zawsze jest tak różowo. Zwycięzca ma bowiem zaledwie dwa tygodnie od wygrania licytacji na wpłacenie pełnej kwoty należnej komornikowi, ale nawet gdy to zrobi, wprowadzić się jeszcze nie może.
Najpierw bowiem przysądzenie własności musi potwierdzić sąd – a może to nieco potrwać. A to dopiero początek kłopotów, bo przecież należy jeszcze dopełnić formalności z księgami wieczystymi, przemeldowaniem się, dopełnieniem spraw urzędowych itp.
Najgorsze problemy sprawiają jednak dotychczasowi lokatorzy, którzy często nie chcą po dobroci opuścić zajmowanej nieruchomości. Okazuje się bowiem, że wygranie licytacji komorniczej nie oznacza automatycznego eksmitowania dotychczasowych mieszkańców. Każdego z nich należy w takiej sytuacji pozwać o eksmisję – a tego typu procesy potrafią ciągnąć się miesiącami, albo i latami. Tymczasem mieszkańcy mogą w tym czasie zupełnie celowo, w ramach złośliwości doprowadzić mieszkanie do ruiny lub zrobić z niego melinę,
Oczywiście, nie zdarza się to zawsze. Licytacje komornicze potrafią być naprawdę dobrym sposobem na zakupienie nieruchomości. Dość często wymagają one jednak uzbrojenia się w cierpliwość – a szybko okazuje się, że nie każdego na to stać.