Liczne badania dowiodły, że marihuana posiada lecznicze właściwości. Na co zatem działa? Warto poświęcić chwilę i przeczytać ten artykuł.
Marihuana – jakie posiada lecznicze właściwości?
W 2014 roku Michael Backes wydał książkę “Cannabis Pharmacy”, która opisywała lecznicze zastosowanie marihuany. Wyciąg z nasion marihuany może skutecznie walczyć z chorobami z autoagresji. W skórze człowieka jest bardzo wiele receptorów kanabinoidowych, tych które występują w marihuanie, dlatego można ją wykorzystywać do leczenia takich schorzeń dermatologicznych jak egzema, łuszczyca i atopia. Poza tym olej z nasion marihuany pozwala złagodzić dolegliwości astmatyczne, ponieważ posiada zdolność rozszerzania oskrzelików.
Choroby z autoagresji polegają głównie na tym, że własny układ immunologiczny atakuje swoje tkanki. Wykryto, że receptory kanabinoidowe działające na układ odpornościowy, mogą więc łagodzić spustoszenia, których dokonały autoagresje.
To jednak jeszcze nie koniec. Olej z nasion marihuany może być stosowany do leczenia takich chorób układu pokarmowego jak wrzody żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli marihuana będzie podawana osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania (także podczas leczenia AIDS), pozwoli zachować im apatyt i tym samym utrzymać prawidłową masę ciała.
Leczniczą marihuanę można stosować także do leczenia padaczki lekoopornej. Podawano ją chłopcu cierpiącemu na tę chorobę i udowodniono, że podczas kuracji liczba ataków spadła aż o 90 procent. Wyciąg z nasion marihuany ma pozytywne działanie na chorobę Alzheimera – ogranicza powstawanie blaszek beta-amyloidowych odpowiedzialnych za degenerację mózgu. Z leczniczych właściwości marihuany powinny skorzystać osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ zapobiega ona rozwijaniu się tego schorzenia (ogranicza wahania insuliny). Bardzo dobre działanie konopi zaobserwowano także wśród pacjentów posiadających podwyższony poziom cholesterolu. Stosowanie ich pomaga go skutecznie obniżyć. Marihuana może okazać się nieoceniona jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane. Przede wszystkim łagodzi dolegliwości bólowe oraz spastyczność mięśni. Ponadto marihuana przynosi ulgę pacjentom, którzy poddawani są chemioterapii – hamuje nudności i wymioty oraz poprawia apetyt, co w przypadku leczenia nowotworów jest niezwykle ważne.
Nasiona marihuany a lecznicze kanabinoidy
Marihuana zawiera związki nazywane kanabinoidami, które występują zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Nazywane są one CB1 i CB2. CB1 można znaleźć w wielu tkankach w organizmie człowieka. Między innymi obecne są one w centralnym i obwodowym układzie nerwowym. Można je zidentyfikować także w zwojach podstawy, hipokampie, móżdżku i korze mózgowej. Ponadto znajdują się one także w macicy, jądrach, śródbłonku naczyniowym, gałkach ocznych, śledzionie, jelitach oraz w komórkach magazynujących trójglicerydy czyli tłuszcze proste. Z kolei CB2 znajdują się w tkankach obwodowych pełniących funkcje układu immunologicznego. Są one obecne także w centralnym układzie nerwowym. Receptory kanabinoidowe obecne w ludzkim organizmie odpowiedzialne są za hamowanie bólu. Kiedy spada napięcie przeciwbólowe, powstaje wiele dolegliwości. Stąd więc kanabinoidy pozyskiwane z marihuany stosuje się do łagodzenia bólu różnego pochodzenia.
Nasiona marihuany – czy trzeba się ich bać?
Badania dowiodły, że konopie (inaczej Cannabis sativa) posiadają liczne właściwości zdrowotne. Stosowane były już w starożytnych Chinach i Indiach. Nawet w Polsce były uprawiane jeszcze w latach 60-tych XX wieku. W 1999 roku w Białym Domu odbyła się dyskusja na temat wpływu marihuany na zdrowie. Ustalono wtedy, że szkodliwe właściwości konopi ogranicza ich toksyczne działanie. Jednak od tego czasu wykonano wiele badań. które udowodniły, że nasiona marihuany mogą mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie i leczenie niektórych chorób.