Jak pozbyć się ptaków z balkonu i parapetu?

kolce na odstraszanie ptaków

Parapet i balkon to często miejsca, które bardzo chętnie odwiedzają ptaki. Niestety ich towarzystwo zwykle wiąże się z bałaganem, którego sprzątanie jest nie tylko trudne, ale i nieprzyjemne. Zobaczmy, jak można pozbyć się ptaków z balkonu i parapetu.

Kolce na ptaki

Jednym z lepszym sposobów pozwalających na skuteczne zniechęcenie ptaków do odwiedzania parapetu czy balustrady balkonowej są kolce na ptaki. Są one proste w montażu, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Ptaki po prostu boją się siadać na tak kolczastych powierzchniach, więc rezygnują z tego i lecą gdzie indziej.

Kolce na ptaki są bardzo często wykorzystywane nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w przestrzeni publicznej. Używa się ich do ochrony zabytkowych fasad, na których sporo jest różnych gzymsów, ale również nowoczesnych budynków biurowych, mających elewacje z poziomymi elementami dekoracyjnymi. Można je spotkać też na miejskich latarniach, przystankach autobusowych, a nawet na pomnikach.

Siatka na ptaki

Czasem montaż kolców na balustradzie balkonu jest niewystarczający i ptaki decydują się odwiedzić nasz balkon. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż siatki, która będzie stanowić mechaniczną barierę i uniemożliwi ptakom wejście na balkon. Dzięki niej problem z ptakami na balkonie zostanie skutecznie i trwale rozwiązany, a szerokie oczka siatki sprawią, że siatka nie będzie tłumić dostępu światła dziennego do mieszkania.

Figurki ptaków drapieżnych

Jeśli z różnych powodów nie jesteśmy przekonani do montażu siatki na balkonie, to możemy na nim ustawić lub powiesić figurkę ptaków drapieżnych. Jastrząb czy sokół w locie albo kruk czy sowa, to skuteczny sposób pozwalający odstraszyć ptaki i zniechęcić je do odwiedzin na naszym balkonie. Dobrze by było, gdyby figurka ruszała się np. pod wpływem wiatru, co dodatkowo zwiększy skuteczność odstraszania.

Odstraszacze dźwiękowe

Do odstraszania ptaków można również stosować przeróżne odstraszacze dźwiękowe, które emitują odgłosy ptaków drapieżnych. Są one wyposażone w czujniki ruchu, które uaktywniają je w momencie, gdy zarejestrują jakiś ruch. Dzięki temu usłyszy je ptak przelatujący w okolicy balkonu i to powinno skutecznie zniechęcić go do złożenia nam wizyty. Czujka ruchu sprawia, że urządzenie emituje dźwięki okresowo, co ogranicza niepotrzebny hałas i nie zakłóca nam przyjemności wypoczynku na balkonie wolnym od ptaków.