Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?

Duże łózko stoi w sypialni w domu

Przytulna sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu, które pozwala na zdrowy i spokojny sen oraz regenerację po ciężkim dniu. Kluczowym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. Wybór łóżka do sypialni może okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż nietrafiony może nie tylko zakłócać lub uniemożliwiać zdrowy sen, ale także negatywnie wpływać na postawę czy też wymagać dużego nakładu pracy przy codziennym użytkowaniu.

Rozmiar łóżka

Łóżko sypialniane powinno być przede wszystkim dostosowane do potencjalnego użytkownika. Przed zakupem warto przemyśleć kilka kwestii i zwrócić uwagę na kluczowe elementy funkcjonalne. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżka?

Rozmiar jest kluczową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, planując zakup łózka do sypialni. Najpopularniejszymi rozmiarami dostępnymi na rynku są:

  • 140x 200 cm;
  • 160x 200 cm;
  • 180x 200 cm;
  • 200x 220 cm.

Znając standardowe rozmiary materaców, należy dopasować je do swoich upodobań i potrzeb. Dla osób śpiących w pojedynkę, materac o szerokości 140 cm będzie odpowiednim wyborem. Jeżeli jednak osoba taka ceni sobie większą przestrzeń do spania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrała łóżko z materacem o szerokości 160 cm. Dla par optymalnym wyborem jest łóżko o szerokości 160 cm i większym. Osobom wysokim poleca się zakup łóżka o długości 220 cm, aby zapewnić komfort snu.

Poza preferencjami potencjalnego użytkownika łóżka należy wziąć pod uwagę dostępny metraż. Często bowiem marzenie o łóżku w rozmiarze king size (200 × 220 cm) niweluje rozmiar sypialni. Dobierając rozmiar łóżka do metrażu sypialni, należy także zwrócić uwagę na możliwość wygodnego dojścia do niego z obu stron, szczególnie jeżeli będzie użytkowane przed dwie osoby. Pozwoli to zachować komfort użytkowania. Właściciele sypialni o niestandardowych wymiarach i osoby o znacznym wzroście często jednak decydują się na wykonanie łóżka na indywidualne zamówienie, co daje im możliwość samodzielnego ustalenia jego wymiarów. Niestandardowe rozmiary często jednak mogą przysporzyć problemów z późniejszym zakupem, chociażby prześcieradła czy pościeli, co trzeba mieć na uwadze, decydując się na takie rozwiązanie.

Przestrzeń pod łóżkiem

Na rynku dostępne są zazwyczaj łóżka z wolną przestrzenią pod spodem oraz ze skrzynią. Pierwszą z opcji z pewnością docenią osoby, którym zależy na zachowaniu lekkości w wystroju oraz tym, którym zależy na dokładniejszym sprzątaniu w obrębie łóżka do sypialni. Zwolennikami łóżek ze skrzynią będą natomiast osoby, którym zależy na dodatkowym miejscu do przechowywania. Skrzynia pod łóżkiem jest bowiem, mimo swojego pierwotnego przeznaczenia – przechowywania pościeli, dość dużą przestrzenią, w której można przechowywać walizki, kartony, ozdoby świąteczne i wiele innych.

Materiał, a którego wykonana jest rama łóżka

Producenci łóżek oferują modele z ramą obitą skórą, welurem i wieloma innymi tkaninami. Na rynku dostępne są także łóżka do sypialni, których ramy są w całości wykonane z drewna, czy z metalu. Wybór ten należy dostosować do wystroju sypialni i indywidualnych preferencji wizualnych. Warto jednak mieć świadomość, że łóżka z ramą obitą tworzywem mogą wpływać na wygłuszenie sypialni i często są dużo stabilniejsze niż np. te drewniane. Ich wadą może być jednak konieczność czyszczenia.