Co to jest poplon?

Rosnący poplon na dużym polu

Część z nas ma swoje przydomowe ogródki warzywne. Zastanawiamy się co możemy zrobić, żeby nasz zbiory były większe, a rośliny lepiej rosły. Oczywiście na pierwszym miejscu jest podlewanie. Ale rośliny potrzebują też pożywienia, dlatego stosujemy różnego rodzaju nawozy. Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania ekologiczne. W końcu między innymi dlatego prowadzimy domowe ogródki, żeby uprawiać żywność bez użycia chemii. I tu do gry wchodzi właśnie poplon.

Poplon – w skrócie

Poplon to specjalna mieszanka nasion, które wysiewamy po zbiorze plonów właściwych. Czyli jak tylko zbierzemy z ogródka wszystkie warzywa, to ziemię znów przygotowujemy pod kolejne sianie. I następnie w to miejsce powinna zosta wysiana mieszanka poplonowa.

Następnie poplon sobie rośnie, a później więdnie i się rozkłada. W ten właśnie sposób powstaje fantastyczny nawóz dla przyszłorocznych warzyw. Wystarczy go tylko przekopać wraz z ziemią.

W poplonie znajdują się takie gatunki roślin, które dostarczą kolejnej uprawie dużą dawkę azotu. Mieszanki zawierają też nasiona roślin bobowatych. Te z kolei charakteryzują się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Po rozłożeniu pozwoli to dostarczyć nowym roślinom kolejnego potrzebnego składnika odżywczego – fosforu.

Poplon przyciąga pszczoły

Poplony to też genialny sposób na przyciągnięcie pszczół i zapewnienie im kolejnej porcji materiału na miód. Jesienią pszczoły mają dużo mniej okazji do pozyskania nektaru (kwitnie mniej roślin).

Dlatego jeśli pod nosem zaserwujemy im nowe danie w postaci poplonu (który też wyda kwiaty) to przyciągamy w ten sposób te pożyteczne owady do naszego ogrodu.

Zresztą nie tylko pszczoły będą zadowolone. Mamy też mnóstwo innych owadów, które zapylają nasze rośliny.

Mikrocykl jak w lesie

Poplon działa też trochę jak roczny mikrocykl w lesie. Spójrzmy chociażby na takie szyszki. Sosna wydaje je na świat, a później opadają na ziemię. Co się z nimi dzieje?

Z niektórych wyrastają nowe sosenki, inne są zjadane przez zwierzęta, a większość się rozkłada, tworząc w ten sposób kompost i wzbogacając glebę, a tym samy żywią swojego rodzica.

Idealna pora na wysianie poplonu jest od sierpnia do października. Najlepiej zrobić to zaraz po zbiorach.