Permakultura – jak założyć ogród w myśl innowacyjnych zasad?

rośliny w ogrodzie

Stała i nieprzerwana uprawa roli w żaden sposób nie kojarzy Ci się z nowoczesnością? Niesłusznie! Ogród założony w myśl zasad, jakie proponuje permakultura jest modny, atrakcyjny, także z ekologicznego punktu widzenia i praktyczny.

Permakultura w praktyce – na czym polega?

Nowoczesne, betonowe miasta coraz częściej budzą tęsknotę za naturą. Nic więc dziwnego, że rosnącą popularnością cieszą się ogrody. Obawiasz się, że nie masz czasu na prowadzenie własnego? Decydując się na przestrzeń zgodną z założeniami permakultury nie musisz! Czytaj dalej i sprawdź, na czym polega prowadzenie ogrodu w myśl zasad natury i stwórz własne miejsce relaksu!

Permakultura to nic innego jak wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w naturze we własnym ogrodzie, przy jednoczesnej rezygnacji z przekopywania gleby. Obawiasz się, że taka przestrzeń będzie sprawiała wrażenie zaniedbanej? Niesłusznie! Chociaż dobrowolna rezygnacja z plewienia, przekopywania i podlewania wydaje się nierozsądna, już po kilku sezonach przekonasz się, że swoboda jaką zostawiasz naturze, dosłownie zaowocuje. To oczywiste – początki mogą być trudne. Warto jednak pamiętać, że z czasem Twój udział w funkcjonowaniu ogrodu będzie coraz mniejszy. Jak założyć ogród w myśl zasad permakultury?

Ogród w myśl zasad permakultury w kilku krokach

Podejmując decyzję o założeniu ogrodu bliskiego naturze, upewnij się, że masz odpowiednią wiedzę w zakresie warunków siedliskowych wybranego miejsca. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia Twojego projektu. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj gleby i dotychczas rosnące w tym miejscu rośliny, nie bez znaczenia będzie także przestrzeganie terminów i faz księżyca. Jak założyć taki ogród w kilku krokach?

Zacznij od wyznaczenia miejsca, a następnie – przekop glebę. W pierwszej fazie, czyli fazie tworzenia jest to konieczne. Kolejnym etapem będzie oczyszczenie ziemi z kamieni i śmieci. Tak przygotowane podłoże należy nawieźć i wysiać nasiona. Warto mieć świadomość, że osiągnięcie dobrych plonów wymaga czasu.

Narzędzia niezbędne w ogrodzie permakulturowym

W ogrodzie, który tworzysz w myśl zasad rządzących permakulturą, ilość narzędzi jest ograniczona do minimum. Początkowe etapy przygotowywania i aranżowania ogrodu będą wymagały użycia sierpa i motyki – zwłaszcza że permakultura nie wyklucza przekopywania całkowicie. Będzie konieczne na przykład w trakcie zakładania ogrodu.