Ściany bez porostów nawet w wilgotnym otoczeniu – wybierz odpowiednią farbę elewacyjną

Porośnięta elewacja dom jednorodzinnego

Artykuł sponsorowany.

Deszcz, śnieg, wiatr, promienie słoneczne i zanieczyszczenia powietrza – te wszystkie czynniki sprawiają, że cząsteczki biologiczne osadzają się na ścianach zewnętrznych budynków. Porośnięta elewacja domu wygląda nieestetycznie, a na dodatek staje się mniej trwała i ulega zniszczeniu znacznie szybciej niż ta, która została odpowiednio zabezpieczona przed grzybami i glonami. Dowiedz się, jak ochronić elewację przed porastaniem, i ciesz się czystymi ścianami zewnętrznymi przez długie lata.

Z tekstu dowiesz się:

  • skąd się biorą porosty na elewacji,
  • jak zadbać o odporność elewacji na korozję biologiczną,
  • jaką farbę elewacyjną wybrać, aby uniknąć porastania elewacji.

Tzw. korozja biologiczna, czyli porastanie elewacji przez mikroorganizmy takie jak algi i grzyby, to jedna z najczęściej spotykanych wad warstwy zewnętrznej ściany. Pojawia się szczególnie w przypadku budynków znajdujących się w wilgotnym otoczeniu – ale nie tylko. Dlatego niezależnie od warunków otoczenia warto wybrać tynki elewacyjne oraz farby, dzięki którym mikroorganizmy z pewnością się nie pojawią.

Przyczyny porastania elewacji

Elewacje domów są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego każda z nich będzie ulegać stopniowemu zużyciu i w końcu potrzebna będzie jej renowacja. Jednak w niektórych okolicznościach ryzyko potrzeby szybkiego remontu może znacząco wzrastać. Mają na to wpływ przede wszystkim trudne warunki panujące w otoczeniu budynku oraz użyte materiały budowlane, a konkretnie:

  • wysoka wilgotność powietrza, związana np. z częstym występowaniem opadów deszczu lub bliskością zbiornika wodnego,
  • duże zacienienie fasady, które uniemożliwia jej szybkie wyschnięcie po deszczu,
  • wysoka wilgotność podłoża – woda podsiąka do ściany i stwarza środowisko przyjazne rozwojowi pleśni i grzybów na elewacji,
  • wysokie zanieczyszczenie powietrza spowodowane bliskością zabudowań przemysłowych lub ruchliwych dróg – osiadający na ścianach kurz zawiera związki organiczne, więc jest dobrą pożywką dla rozwijających się na powierzchni fasady mikroorganizmów,
  • błędy w konstrukcji budynku, które narażają elewację na zamakanie, np. niewłaściwie zamontowane instalacje odprowadzające wodę,
  • niewłaściwie dobrane tynki i farby elewacyjne – aby uniknąć szybkiej potrzeby remontu budynku z zewnątrz, nie wybieraj tynków z żywic syntetycznych bez dodatku środków biobójczych, czyli biocydów; znacznie lepiej sprawdzą się tynki, a także farby o właściwościach biobójczych, takie jak np. nowoczesne produkty Caparol wykonane w technologii NQG.

Elewacja domu bez porostów – postaw na produkty w technologii NQG

Kluczowy wpływ na to, kiedy i w jakim stopniu będzie wymagany remont fasady, ma odpowiedni dobór materiałów do jej wykończenia. Aby stworzyć warunki, które nie sprzyjają rozwojowi grzybów czy pleśni, postaw na tynki i farby elewacyjne wyprodukowane zgodnie z założeniami NQG, czyli technologii nanosieci kwarcowych. Jej sekret tkwi w tym, że mikroskopijne cząsteczki krzemu wiążą większe spoiwa w trójwymiarową siatkę powiązań. Dzięki temu tynk czy farba elewacyjna łączą w sobie pozytywne właściwości produktów na bazie żywic silikonowych oraz silikatowych. To znaczy, że powstała na fasadzie powłoka wykazuje między innymi:

  • hydrofilowość, która gwarantuje szybsze odparowanie wody po deszczu, a co za tym idzie, sprawia, że porosty nie mają warunków do zasiedlenia elewacji,
  • hydrofobowość, która wspomaga szczelność i przeciwdziała wchłanianiu wody w powłokę – a dzięki temu zapobiega pęcznieniu, powstawaniu rys skurczowych i pęknięć.

Farba elewacyjna odporna na porastanie – jaką wybrać?

W ofercie marki Caparol znajdziesz kilka rodzajów farb elewacyjnych NQG, które cechuje zdolność do stworzenia powłoki odpornej na trudne warunki atmosferyczne i związane z nimi brudzenie elewacji. Różnią się one między sobą zastosowaniem. Jeśli więc Twój dom znajduje się w miejscu o dużej wilgotności lub zanieczyszczeniu powietrza, zwróć szczególną uwagę na Caparol Sylitol NQG. To farba dyspersyjno-silikatowa, wykonana w opisanej wyżej technologii nanosieci kwarcowych. Takie rozwiązanie gwarantuje:

  • podwyższenie odczynu pH, dzięki czemu na powierzchni powłoki nie może się rozwinąć życie biologiczne,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia na elewacji wykwitów węglanu potasu (białego lub szarego nalotu),
  • zabezpieczenie przed blaknięciem i kredowaniem,
  • zwiększenie trwałości ścian.

Farbę Caparol Sylitol NQG można stosować niemal na każdej elewacji domu, z wyjątkiem ścian o silnie porowatym podłożu (np. gazobeton). W większości przypadków możesz więc użyć jej zarówno do wykończenia nowej elewacji, jak i przy renowacji starszych budynków. Wypróbuj i zapomnij o kłopotach z porastaniem elewacji domu!