Trawnik jest ważnym elementem wielu przydomowych ogrodów. Wprowadza ład, a do tego pięknie zdobi i jest bezpiecznym miejscem do zabawy dla dzieci, czy odpoczynku. Jeśli marząc o założeniu trawnika wyobrażasz sobie zielony, mięciutki dywan, po którym można stąpać gołą stopą, to bardzo dobrze, że to czytasz! Dowiesz się bowiem, jak sprawić, by Twój trawnik był zawsze w dobrej kondycji, nie sprawiał problemów, a jego użytkowanie i wygląd cieszyły.
Dobra pora na założenie trawnika
Najlepszą porą na wysiew trawnika jest wiosna, a konkretnie okres od połowy kwietnia do końca maja. Drugi w kolejności sprzyjających warunków jest czas na przełomie sierpnia i września, jednak okres lata jest o tyle niekorzystny, że by trawa miała oczekiwany wygląd, należy ją dość obficie podlewać. Trawy z rolki można rozkładać zarówno wiosną, jak i latem, a nawet jesienią (do końca listopada). Są one bardziej odporne na mróz, niż delikatne wschodzące źdźbła trawy wysiewanej.
Uwaga na glebę!
Warto wiedzieć, jakie jest pH gleby, na której będziemy wysiewać, czy rozkładać trawnik. Najlepiej by oscylowało między 5,5-6,5. Wyższe pH sprzyja rozwojowi chwastów dwuliściennych, niższe- mchów. Z uwagi na wygodę przy pielęgnacji oraz równy wzrost łodyg, najlepiej by teren, na którym wysiewamy, czy wykładamy trawę (w przypadku trawy z rolki) był równy.
Przygotowanie wyznaczonego miejsca
Przygotowywanie podłoża to najważniejsza część prac. Najlepiej zarezerwować sobie około trzech-czterech tygodni na całkowite uporządkowanie i przygotowanie terenu. Nawet najlepsza mieszanka nasion nie zastąpi odpowiednich prac przygotowawczych, zatem pamiętajmy o:
- oczyszczeniu terenu z kamieni, śmieci, chwastów i korzeni np. po usuniętych drzewach, roślinach
- ułożeniu instalacji nawadniającej (jeśli chcesz ją mieć)- po posianiu trawnika, czy rozłożeniu trawy z rolki nie będzie to możliwe
- przekopaniu ziemi lub przerzuceniu jej glebogryzarką- na tym etapie ważne jest spulchnienie i zmieszanie ziemi. Jeśli gleba jest jałowa, warto rozłożyć na niej kompost (około 10 cm warstwę) i następnie wszystko wymieszać.
- poprawieniu jakości gleby– po sprawdzeniu jej pH należy dążyć do optimum (jeśli jest niższe niż zalecane 5,5-6,5 konieczne jest wapnowanie, w przypadku pH wyższego wystarczy dodać torfu czy nawozów siarczanowych)
- wyrównaniu powierzchni– grudy ziemi można rozgarnąć grabiami, a później udeptać teren lub (jeśli jest większy) rozjeździć walcem tak, aby nie było w nim dziur, które będą zbierać wodę i tworzyć nierówności utrudniające koszenie
- ponownym odchwaszczeniu (po ok. 3 tygodniach) – korzenie inwazyjnych roślin mogły pozostać w glebie i wykiełkować na nowo, więc jeśli trawnik ma być idealny, należy raz jeszcze wyrwać nowe źdźbła
- nawożeniu– na około tydzień przed zaplanowanym wysiewem warto zasilić glebę nawozem do trawników i wymieszać go grabiami z wierzchnią warstwą gleby oraz obficie podlać
Wszystko, co jest Ci potrzebne do sprawdzenia jakości gleby oraz jej uporządkowania zaoferuje Ci internetowy sklep ogrodniczy Sklep Dla Ogrodu.
„Pudrowanie ciasta”
Czas na najbardziej wyczekiwany moment- wysiew. Najlepiej wykonać go w ciepły bezwietrzny dzień. Bezpośrednio przed siewem należy delikatnie zruszyć ziemię grabiami. Środek trawnika powinno się wysiewać równomiernie, brzegi zaś nawet dwukrotnie większą ilością nasion. Powierzchnię trawnika należy następnie zagrabić tak, by nasiona przykryte były cienką warstwą ziemi i zwałować, a następnie podlać rozproszonym strumieniem wody. Przez kolejne dwa tygodnie należy dbać o stałą wilgotność podłoża, ponieważ kiełkujące trawy nie wytrzymują suszy. Zadbajmy o to, by podlewać teren trawnika niezbyt obficie, za to często.
Darń z rolki dla natychmiastowego efektu
Trawnik z rolki należy kupić z ok. dziesięcioprocentowym zapasem i nie przechowywać zwiniętego dłużej niż dobę, by nie dopuścić do zaparzenia. Sugeruje się, by ten rodzaj trawy układać w miejscach dobrze nasłonecznionych i wilgotnych. Płaty trawnika rozkładamy na nawilżonym podłożu tak, aby szczeliny się mijały, a następnie dociskamy i wałujemy. Krawędzie trawnika wystarczy wyrównać nożem. Na koniec podlać.