Jak pielęgnować tulipany w ogrodzie?

Czerwone tulipany w ogrodzie

Dla prawdziwych miłośników roślinności, zadbany i ciekawie zaaranżowany ogród to jeden z najważniejszych elementów domu. Zbliżające się wakacje w szczególności sprzyjają kwiatowym kompozycjom, które latem nabierają mnóstwo kolorów. W tym przypadku, bardzo dużą popularnością cieszą się tulipany. Jak więc pielęgnować tulipany w ogrodzie i jakie kompozycje można z nich stworzyć?

Jak pielęgnować tulipany w ogrodzie?

Kwiaty te upowszechniły się w Europie już w XVI wieku i wówczas były wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego. Pomimo biegu lat, kompozycje tulipanów w ogrodzie są bardzo chętnie tworzone i dla niektórych ogrodników, posiadają wartość kolekcjonerską. Tulipany najczęściej (a także najlepiej) rosną wiosną. Do wyboru istnieje wiele różnorodnych odmian tulipanów, które różnią się od siebie m.in. kształtem oraz kolorem kwiatów. Pomimo, że tulipany nie są roślinami zbytnio wymagającymi, należy znać podstawy pielęgnacji, które zapewnią im piękny wygląd.

Kiedy sadzić tulipany i jak o nie dbać?

Otóż:

  • Przede wszystkim, należy je posadzić w miejscu, które nie ma ograniczonego dostępu do słońca. Ponadto, znajdująca się na stanowisku gleba powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Przed zasadzeniem tulipanów w ogrodzie, warto w wybranym miejscu zastosować nawóz mineralny.
  • Istotne jest również to, kiedy sadzić tulipany. Powinno się to robić jesienią, na przełomie września i października.
  • Przed nadchodzącą zimą, aranżacje tulipanów w ogrodzie warto zabezpieczyć przykrywając je np. torfem. Dzięki temu, gleba nie tylko nie przemarznie, ale również nie będzie wysychać w kolejnych tygodniach.
  • Po tym, jak już tulipany wyrosną i będą wydawać regularne rośliny, należy pamiętać, aby każdego roku usuwać przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu, tulipany wytworzą więcej cebul, z których wyrosną kolejne rośliny. Aby dokładnie dowiedzieć się, co zrobić, by nasze tulipany pięknie rosły warto przeczytać krótki poradnika na http://www.syneko.pl/tulipany-jak-sprawic-by-pieknie-rosly.

Tulipany – aranżacje w ogrodzie

Różnorodne gatunki tulipanów, w przydomowym ogrodzie będą doskonale komponować się z innymi roślinami. Aby uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny, tulipany można zestawić np. z narcyzami, hiacyntami, niezapominajkami, stokrotkami i wieloma innymi kwiatami, które rosną wiosną. Ciekawe kompozycje tulipanów w ogrodzie można uzyskać poprzez zasadzenie ich na skraju rabaty, skalniakach oraz w donicach umieszczonych na tarasie. Świetnie sprawdzą się także jako kwiaty cięte, z których tworzy się wiosenne bukiety.

Odmiany tulipanów – które wybrać?

Białe tulipany
Źródło: Pixabay.com

Na giełdach kwiatowych i w sklepach ogrodniczych można natknąć się na tulipany, które są zarówno mieszankami, jak i odmianami powstałymi w wyniku mutacji. Najczęściej różnią się od siebie wysokością, terminem kwitnienia, budową i kształtem kwiatów, a także liczbą kwiatów.

Ze względu na fakt, że odmiany tulipanów można liczyć w tysiącach, zostały one pogrupowane w kilkanaście grup, takich jak np.: tulipany pojedyncze wczesne, tulipany pełne wczesne, tulipany liliokształtne, tulipany pojedyncze późne oraz tulipany botaniczne.

Gdzie kupić tulipany?

Miejscem, w którym można zakupić wiele cebulek tulipanów, są sklepy ogrodnicze oraz sprawdzone hurtownie internetowe. Oprócz zakupów można tam także dowiedzieć się m.in. kiedy sadzić tulipany oraz zobaczyć przykładowe aranżacje tulipanów w ogrodzie. Co ważne, cena jednego opakowania cebulek tulipanów, w zależności od odmiany, zazwyczaj wynosi od 3 do 30 złotych.

Dzięki temu, że cena tych kwiatów nie jest zbytnio wygórowana, praktycznie każda osoba będzie mogła pozwolić sobie na stworzenie różnorodnych kompozycji tulipanów w ogrodzie. Przed zakupem, należy jednak zwrócić uwagę na rozmiar, twardość i jędrność cebulek, a także rozmiar korzeni. Nie powinny być one przebarwione czy też pozbawione łusek. Po dokładnej selekcji, warto jak najszybciej przejść do sadzenia, które może się odbyć najpóźniej pod koniec października.

Autor:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Źródło informacji:

  • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/25433/oczko_tulipanowa_goraczka_choroba.pdf?sequence=1&isAllowed=y.