Truskawki mają bardzo dużo wartości odżywczych, dlatego powinniśmy je zjadać, gdy tylko nadejdzie na nie sezon. Najsmaczniejsze są te, które sami wyhodujemy, więc jeżeli mamy kawałek ogródka, a na nim trawę, zamieńmy ją na życiodajne owoce. Wbrew pozorom, pielęgnacja tych roślin nie jest trudna ani wymagająca dużo czasu. Gdy zaowocują, wykorzystamy nasz odpoczynek na pobyt w ogrodzie przy zbieraniu pysznych i pachnących owoców truskawki, by potem je zjeść w sposób, jaki chcemy. Na surowo, w szejku, lodach, kompotach, zupie itp.
Sadzenie truskawek kiedy i gdzie?
W zależności od odmiany możemy rozpocząć sadzenie truskawek, kiedy już ziemia zostanie rozmrożona przez wiosnę albo jesienią, zanim nadejdą przymrozki. Miejsce, jakie im wybierzemy, powinno być słoneczne. Truskawki w ogrodzie lubią słońce, a jeżeli będzie jego nadmiar, postawią liście pionowo i w ten sposób uchronią się przed przegrzaniem, a owoce szybciej dojrzeją i będą bardzo słodkie. W pochmurne dni oraz deszczowe będziemy mieć zbiór kwaśniejszych owoców.
Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie truskawek na wiosnę, możemy je wsadzać do gruntu nawet w lutym, jeżeli ziemia jest już odmrożona. Warunek jest jednak taki, iż koniecznie musimy sadzonki truskawek, które znalazły się już w gruncie, przykryć białą agrowłókniną, która utrzyma ciepło i zapobiegnie przemarzaniu. Wiosenne sadzonki truskawek są przeważnie pozbawione liści i mają przycięte gałązki około 3-4 cm od pąku wierzchołkowego.
Jesienią sadzimy truskawki kiedy jeszcze nie ma mrozu i są one już z liśćmi. Odpowiednio podlewane zdążą się ukorzenić, zanim nadejdą chłody i coraz niższe temperatury. Dobrze ukorzenione sadzonki truskawek bez problemu przetrwają do wiosny i wydadzą owoce.
Jak sadzimy truskawki na wiosnę?
Przy sadzeniu truskawek rozstaw między rzędami powinien wynosić około 50 cm, natomiast w rzędach między jedną sadzonką truskawki a drugą, dajemy około 30 cm przestrzeni. Przy wkładaniu korzeni sadzonki do gruntu, musimy zwrócić uwagę na to, aby korzenie znalazły się w dołku pionowo. Zapewni to dobry wzrost rośliny. Kolejną rzeczą jest, żeby pąk wierzchołkowy znalazł się równo z powierzchnią ziemi.
Do pomiaru odległości, by przy sadzeniu truskawek rozstaw był zachowany, możemy wykorzystać palik, którym narysujemy odmierzone miarką odstępy. Poprowadzimy rowki wzdłuż i wszerz, a punkty przecięcia linii będą miejscem na sadzonkę.
Drugim sposobem, by podczas sadzenia truskawek rozstaw był prawidłowy, jest wykorzystanie czarnej włókniny, którą kładziemy na glebie, by zapobiec rozrostowi chwastów. Możemy wówczas posłużyć się kredą tablicową. W miejscu skrzyżowania linii przecinamy folię na krzyż i wykopujemy dołek, w którym sadzimy sadzonkę truskawki.
Jaką glebę lubią truskawki w ogrodzie?
Zbyt żyzna gleba doprowadzi do przerastania liści. Spowoduje to małymi plonami owoców, gdyż liście truskawki stłumią kwiaty, do których owady zapylające będą miały trudniejszy dostęp. Dodatkowo owoce, które pojawią się na krzaczkach truskawki będą drobniutkie i nieciekawe.
Jest co prawda sposób na to, by plony udały się nawet na lepszej glebie, ale tracimy przy tym sporo czasu, gdyż musimy obcinać nadmiar liści dość często. Musimy też robić to regularnie, ponieważ szybko rosną nowe.
Nie musimy więc starać się o żadną dodatkową glebę pełną makro i mikroelementów. Wystarczy piach, jaki mamy w ogródku. Dodamy do niego tylko wapno i nieco granulowanego obornika. Gleba taka jest przepuszczalna, dzięki czemu nie gromadzi zbyt dużej ilości wody, a to z kolei wpłynie na truskawki w ogrodzie, które nie będą gnić.
Zalety sadzenia truskawek na wiosnę
Dzięki różnym gatunkom, nie musimy czekać aż do jesieni, by posadzić truskawki, które zaowocują nam dopiero w następnym roku. Kupujemy sadzonki wiosenne i problem z głowy. Sprawdź, „Gdzie kupić sadzonki truskawek?
Poza tym są jeszcze inne zalety sadzenia truskawek na wiosnę, a mianowicie:
- sadzonki truskawek są już mocno ukorzenione, czyli roślinka jest silniejsza,
- skraca się czas pielęgnacji,
- sadzonki łatwo się przyjmują,
- już możemy w tym samym roku posmakować owoców.
Jedyną wadą jest bardzo skąpy, pierwszy plon w tym samym roku, co odbyło się sadzenie truskawek, ale za to w następnym roku będzie już bardzo obfity zbiór. Niecierpliwi mogą pokusić się o nowoczesne odmiany truskawek, które są w stanie wydać obfity plon już w kilka miesięcy po wsadzeniu sadzonek do gruntu.
Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
(papierowa, e- book, audiobook).
Źródła:
- Wilder Jadwiga, Mój ogród. Uprawa owoców, warzyw i ziół, 2013.
Zazdroszczę tym, co mają gdzie zasadzić swoje truskawki 🙂 Ja mieszkam w bloku i to bez balkonu więc nawet balkonowa uprawa odpada. Kupuje ich sporo u zaprzyjaźnionych rolników w okresie ich zbiorów 🙂 Ale jednak co swoje to swoje 🙂