Jak zaaranżować szklany taras?

Szklany taras przy domu

Potrzebujemy świeżego powietrza, nie tylko do oddychania, ale także do zmniejszenia napięcia stresu, który codziennie nam towarzyszy.  Przebywając na dworze, chcemy odbierać pozytywne bodźce wzrokowe. Pragniemy patrzeć na kwiaty, drzewa i piękne obiekty, czy ozdoby. Abyśmy mogli w pełni zrelaksować się i wypocząć potrzebujemy takich konstrukcji balkonów i tarasów, by nie zakrywały przed nami ładnych miejsc, jakim jest np. zadbany ogródek przed blokiem lub domem.

Szklany taras – ściana bez ścian

Do barier stosowanych w balkonach i tarasach wykorzystywane są następujące materiały:

  • drewno,
  • stal,
  • szkło,
  • drewno.

W zależności od tego, jakie są nasze upodobania, taki rodzaj konstrukcji sobie wybierzemy. Szklany taras ma wiele zalet. Po pierwsze, jest wykonany z szyby, która chroni przed wiatrem, przepuszcza słońce, gdy jest przezroczyste, zatrzymuje upał, gdy jest mleczne. Łatwe do utrzymania w czystości, jest specjalnie hartowane lub foliowane, co czyni je wytrzymałe na stłuczenia, a jeśli już tak się stanie, nie pokaleczymy się odłamkami.

Hartowane szkło rozpada się na drobne nieostre kawałki, a foliowane pozostaje pokruszone w jednym kawałku (nie rozpryskuje się). Mogą być również obie technologie złączone ze sobą, co uczyni barierkę szklaną na taras jeszcze wytrzymalszą.

Przezroczyste szklane konstrukcje, pozwalają nam w pełni się zrelaksować, dzięki nie czynienia żadnych wizualnych barier. Pod warunkiem, iż pod balkonem lub za tarasem rozciąga się niezmącona połać przyrody. Jeżeli nasz balkon wychodzi na ulicę i nie chcemy, by przechodnie patrzyli na nas, jak sobie leżakujemy na szklanym tarasie, możemy wybrać szkło mleczne na taras. Jedną z chętnie wybieranych hurtowni szkła, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór szklanych konstrukcji jest https://www.rkglass.pl/uslugi/konstrukcje-szklane/.

Barierka szklana na taras a kwiaty i inne ozdoby

Kwiaty na taras
Źródło: Pixabay.com

Aranżując miejsce na tarasie, wybieramy kwiaty ciepłolubne (np. lawenda, wrzos), jeżeli balkon jest po stronie wschodnio-południowo-zachodniej. Od wschodu stawiamy kwiaty lubiące półcień (azalie, storczyki, begonie). Jeżeli nasz szklany taras znajduje się po stronie północnej, stawiamy np. niecierpka i bukszpan.

Upiększając swoje miejsce relaksu, gdzie mamy barierkę szklaną na tarasie, w zależności od tego, czy mamy dużą przestrzeń, czy małą, możemy pokusić się o przeróżne dodatkowe ozdoby, m.in. figurki z gipsu, drewna itp. Sam stolik i krzesło wybrane z mebli ogrodowych przyczynią się do podkreślenia klimatu odpoczynku.

Ozdoby mogą stać na podłodze lub na specjalnych półkach. Jeżeli mamy odpowiednie uchwyty, możemy doniczki zawiesić na barierkach na taras szklany, pod warunkiem że będziemy wiedzieć, jak duży napór na brzeg może być bezpieczny. Jeżeli mamy bluszczowate rośliny, z powodzeniem mogą doniczki stać na podłodze, a przewiesimy tylko łodygi przez barierki szklane Na tarasie lub balkonie miło jest wypoczywać, gdy jesteśmy otoczeni ładnymi i lubianymi przez nas przedmiotami.

Taras całoroczny szklany

Mając przydomowy ogródek, wykorzystanie tarasu jako przedłużenie ogrodu jest bardzo dobrym pomysłem. Ładnie wkomponują się w taką scenerię barierki na taras szklane, które sprawią wizualne zatarcie granic między balkonem a roślinnością rosnącą w ogrodzie.

Przydomowe tarasy mogą zostać zadaszone, a jeżeli chcemy mieć barierki na taras szklane, które zamkną go jak szklarnię, wówczas stworzymy sobie całoroczne miejsce wypoczynku, które zimą możemy ogrzewać. Dzięki takiemu pomysłowi, rośliny nie będą musiały być przenoszone do innych pomieszczeń na czas chłodów.

W taki sposób możemy też obudować sobie balkon na piętrze.

Szklane konstrukcje nie tylko w tafli

Bardzo modne jest nowoczesne ozdabianie ogrodów. Do tego celu jest wykorzystane szkło ozdobne do ogrodu o każdej jego powierzchni. Są to kryształki w bryłkach o różnej wielkości i kształcie. Jeżeli chcemy, by służyły jako pionowa konstrukcja, zamkniemy je w metalowej siatce, nadając kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Wsypane do niej ozdobne szkło do ogrodu będzie ciekawą ozdobą na naszym podwórku.

Ciekawie wyglądają alejki ze szklanych bryłek, zwłaszcza, iż ozdobne szkło do ogrodu może być w przeróżnych kolorach. Dzięki temu można wyczarować piękne barwne mozaiki, układając kryształki w pewien zaprojektowany wzór. Wykorzystując ozdobne szkło do ogrodu w barwie lazurowego morza, stworzymy imitację strumyka lub wiecznego lodu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Do aranżacji ogrodu i tarasu możemy również zatrudnić konstruktora, który zajmuje się tym na co dzień.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki „Bierz plecak i klecimy”.

Źródła:

  • Herr Esther, Mój balkon. Projekty aranżacji balkonów dla każdego, 2012.